Таг : Земјотрес

Регион

Снимки од воздух откриваат како изгледа Загреб по земјотресот (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Министерството за одбрана на Хрватска објави воздушни снимки на кои се гледа штетата претрпена во минатонеделниот силен земјотрес што го погоди Загреб и го направи...
Регион

Загреб: Петнаесетгодишното дете реанимирано на Детската клиника

Александар Тодески
Петнаесетгодишното дете за кое хрватските медиуми пренесоа дека загинало е реанимирано, но е многу критично, јавува Н1 телевизија. „Детето е во многу критична состојба, во...
Регион

ФОТО и ВИДЕО: Загреб се тресе – Два земјотреса еден по друг, уништени згради и возила

Силен земјотрес руинираше голем дел од Загреб и северозападна Хрватска, јавуваат хрватските медиуми. Првиот се случил во 6:24 часот со 5,5 степени, а кратко потоа...
Вести СВЕТ

Силен земјотрес регистриран крај брегот на Калифорнија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран крај брегот на Калифорнија, јави Американската служба за геолошки истражувања. Засега нема информации за...
МАКЕДОНИЈА

Утрово земјотрес почувствуван во Струмица и Валандово

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда ML=2.6 и интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, утрово во 7:26 часот е почувствуван од населението во Струмица,...
Технологија

Научници откриле како да предвидат земјотреси

Влатко Зорба
Научници откриле како да ги предвидат земјотресите со помош на мали и привремени промени во гравитацијата на Земјата. Ова ќе им овозможи да ја предвидат...
Вести СВЕТ

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди западна Турција

Земјотрес со јачина од 4,8 степени денеска ја погоди западна Турција, соопшти Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот бил на 90 километри североисточно од Измир, а засега...
СВЕТ

Земјотресот од 5,7 по Рихтер на турско-иранската граница, најмалку седуммина загинати

Ивана Рамаданова
Најмалку седум лица загинаа во силниот земјотрес што погоди регион на границата на Иран со Турција. Меѓу загинатите четири се деца, соопшти Министерството за внатрешни...