Таг : Албанија

МАКЕДОНИЈА

Рама ги присвои водопадите на Лешница и ги смести во Албанија (ФОТО)

Берта Китинска
Албанскиот премиер Еди Рама на својот Фејсбук профил објави фотографија од Кривошијска река на Шар Планина и пределот познат како Лешница, притоа пишувајќи дека таа...
МАКЕДОНИЈА

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија

Берта Китинска
Во 21:21 по локално време, земјотрес во Албанија на 29 km југозападно од Елбасан, 9 km североисточно од Лушње (Lushnjë). Земјотресот беше со јачина од...
Политика

Заев на средба со Чакај: На регионот му се потребни стабилност и засилен економски развој

Влатко Зорба
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со Гент Чакај, министер за Европа и надворешни работи на Република Албанија, придружуван од...
МАКЕДОНИЈА

Состојбата со Преспанско Езеро утре на седница на албанскиот парламент

Влатко Зорба
По барање на Васил Стерјовски, пратеник од единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција МАЕИ на утрешната пленарна седница на парламентот во...
МАКЕДОНИЈА

Во лоша состојба се коловозите на магистралните правци кон граничните премини „Свети Наум“ и „Ќафасан“ кон Албанија

Влатко Зорба
Ситуацијата наметната со коронавирусот и можноста македонските државјани да патуваат без какви било ограничувања само во соседна Република Албанија го зголеми бројот на возила на...
Регион

Состанок на владите на Албанија и Косово во септември, најавено потпишување на „три големи договори“

Влатко Зорба
На состанокот на владите на Албанија и на Косово, што треба да се одржи кон средината на септември во Скадар, ќе бидат потпишани „три големи...
Регион

Колона од 4.000 возила на преминот од Албанија кон Грција

Влатко Зорба
Илјадници Албанци кои работат во Грција се „заглавени“ на границата меѓу двете држави денес, обидувајќи се да ја преминат пред мерката да стапи на сила...
ЕКОНОМИЈА

Албански бизнисмени инвестирале 1,3 милијарди евра во С.Македонија

Берта Китинска
Поволната бизнис клима која владее во Северна Македонија наспроти „задушувачката клима“ во Албанија се услови албанските бизнисмени своите инвестиции да ги насочат кај нашиот источен...
МАГАЗИН Патувања

Популарни летни одморалишта во Албанија каде може да го поминете вашиот одмор

Влатко Зорба
Летните одморалишта во Албанија стануваат сè попопуларни кај нашите туристи, особено затоа што на македонските граѓани им е дозволено да одат на море низ оваа...
Политика

Предадени преговарачките рамки за С. Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

Влатко Зорба
Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките нема...