Стандард

Минимална плата

КОМПАНИИ

Албанија ја има најниската минимална плата во Европа

Влатко Зорба
Албанија ја има најниската минимална плата во Европа, со само 242,52 евра, според Евростат. Минималните плати се значително пониски во четирите земји од Западен Балкан,...
ЕКОНОМИЈА

ССМ до работниците: Не е законски работодавачот да ве убедува дека за јануари 2021 година треба да ви се исплати плата во висина на минималната плата

Влатко Зорба
По пријави од членови работници, Сојузот на синдикатите на Македонија преку соопштение им укажува на работниците дека не е законски работодавачот да ги убедува дека...
КОМПАНИИ

Работодавачите во Црна Гора против зголемување на минималната плата

Влатко Зорба
Сојузот на работодавачи на Црна Гора (СРЦ) бара повлекување на Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за работни односи, кој предвидува зголемување на...
ЕКОНОМИЈА

Ќе изостане мерката за помош на компаниите за исплата на минимална плата

Влатко Зорба
Заменик министерот за финансии, Димитар Ковачевски во вчерашното издание на емисијата „Економски Магазин“ на Алсат соопшти дека во петтиот пакет владина економска помош ќе изостане...
КОМПАНИИ

Синдикатите во Словенија незадоволни со „минималецот“ од 1.024 евра

Влатко Зорба
Министерот за труд на Словенија, Јанез Циглер, по состанокот со претставниците на словенечките синдикати најави дека оваа година минималната плата ќе се зголеми од претходната...
ЕКОНОМИЈА

На едно семејство не му стигнуваат две минимални плати за „преживување“

Влатко Зорба
Не се доволни две минимални плати за да се покријат сите основни потреби во едно семејство. Последните информации на ССМ говорат дека, во ноември висината...
ЕКОНОМИЈА

Објавени компаниите на кои им е исплатена државна помош за минимална плата, а тие не ги уплатиле средствата на своите вработени

Влатко Зорба
Ажурирана e анализата на неисплатена државна помош за месец ноември за минимална плата од стана на работодавачите корисници на оваа помош. Владата на својот сајт...
КОМПАНИИ

Ангеловска: Се уште е рано да се зборува колку компании ќе се пријават за мерката минимална плата

msp-admin
Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска на прес-конференција рече дека се уште е рано да се зборува колку компании ќе се пријават за мерката од...
КОМПАНИИ

Што се случи со компанијата, која воведе минимална плата од 70.000 долари пред 5 години?

msp-admin
Ден Прајс е сопственик на компанијата Gravity Payments, кој пред пет години реши ниеден од неговите 120 вработени да не зeма плата помала од 70.000...
ЕКОНОМИЈА

Новиот минималец ја донесе Македонија на второ место во регионот

Влатко Зорба
Минималната плата од 14.500 денари ќе ја качи Македонија помеѓу земјите со највисоки плати во регионот, покажуваат статистиките. Со зголемувањето, кое ќе изнесува 235 евра,...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!