СТАНДАРД life

Хјундаи

КОМПАНИИ

Најголемата фабрика за автомобили во светот запира со работа поради недостаток на чипови

Влатко Зорба
Јужнокорејскиот производител на автомобили Hyundai Motor Co. планира да го прекине производството во својата фабрика во Улсан помеѓу 5 и 13 април поради глобален недостаток...
КОМПАНИИ

Концептот Tiger X1 на Hyundai носи невидени можности (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Hyundai претстави нов концепт на автономно возило наречено Tiger X1, што е платформа за возење на сите видови терени и надминување на сите пречки што...
КОМПАНИИ

По една објава „преку ноќ“ изгубија 8,5 милијарди долари

Влатко Зорба
Вредноста на акциите на јужнокорејските производители на автомобили Hyundai и KIA нагло паднаа во понеделникот по објавувањето дека веројатно нема да има соработка со Apple...
КОМПАНИИ

Hyundai и Apple нема да произведуваат заеднички автомобил

Влатко Зорба
Hyundai и Apple нема да постигнат договор за заедничко лансирање на електрично возило. Информациите за неуспешните преговори веќе подолго време кружат како гласина, но сега...
КОМПАНИИ

„Хјундаи“ повлекува дел од своето производство од САД

Влатко Зорба
Јужнокорејската компанија „Хјундаи“ донесе одлука да повлече дел од производството од САД и да го врати во земјата со цел да ја задржи работната сила...
КОМПАНИИ

Hyundai се „нечка“ околу производството на Apple автомобил

Влатко Зорба
За почеток, кратка хронологија што доведе до оваа вест. Прво, на крајот на минатата година, неколку информации излегоа на виделина, повторно лансирајќи серија гласини дека...
КОМПАНИИ

Hyundai и Apple планираат да потпишат договор за автономни возила до март

Влатко Зорба
Јужнокорејскиот производител на автомобили Hyundai Motor и американскиот технолошки гигант Apple Inc планираат да потпишат договор за партнерство за изградба на автономни електрични автомобили до...