СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

По една објава „преку ноќ“ изгубија 8,5 милијарди долари

Вредноста на акциите на јужнокорејските производители на автомобили Hyundai и KIA нагло паднаа во понеделникот по објавувањето дека веројатно нема да има соработка со Apple во развојот на неговото автономно возило.

Во изјавата, во согласност со берзанските правила за известување на инвеститорите поради гласините на пазарот, Hyundai и KIA потврдија дека добиле понуди од повеќе компании за соработка во заедничкиот развој на автономно електрично возило, но сите разговори се уште се во рана фаза.

„Не разговаравме со Apple за развој на автономно возило“, велат компаниите.

После тоа, цената на акциите на Hyundai потона 6,2 проценти, со што вредноста на компанијата се намали за 3 милијарди долари. KIA претрпе уште посилен удар од 5,5 милијарди долари откако цената на акциите падна за 15 проценти.

Акцијата на KIA скокна за 61 процент од почетокот на јануари откако Hyundai – неговиот сопственик – ги потврди извештаите во медиумите за разговори со Apple за развој на автомобили до 2027 година и дека двата корејски производители развиваат батерии во американските фабрики. Сега Hyundai тврди дека немало разговори со Apple, туку со „неколку други компании“.

Неодамна, CNBC исто така објави дека разговорите се при крај, а корејски весник го објави потпишувањето на договорот на 17 февруари. Наводно, првите контакти биле воспоставени во 2018 година.

Патем, Hyundai е познат по тоа што не сака да соработува со други компании. Компаниите произведуваат мотори, менувачи, па дури и челик во сопствените фабрики, откако тие се вториот по големина јужнокорејски конгломерат.

Поврзани вести

Србија издаде еврообврзница вредна милијарда евра

Влатко Зорба

Глобалниот недостиг на чипови го загрозува производството на компјутери и телефони

Влатко Зорба

Microsoft го подготвува НАЈГОЛЕМОТО ПРЕЗЕМАЊЕ во историјата

Влатко Зорба