СТАНДАРД life

Киа

КОМПАНИИ

По една објава „преку ноќ“ изгубија 8,5 милијарди долари

Влатко Зорба
Вредноста на акциите на јужнокорејските производители на автомобили Hyundai и KIA нагло паднаа во понеделникот по објавувањето дека веројатно нема да има соработка со Apple...
КОМПАНИИ

Apple ќе инвестира 3,6 милијарди долари во производство на електрични автомобили со Kia

Влатко Зорба
Акциите на јужнокорејската Kia пораснаа во средата за 14,5 проценти, откако локалните медиуми објавија дека американскиот гигант Apple ќе инвестира 4 трилиони вони или 3,6...
КОМПАНИИ

Hyundai се „нечка“ околу производството на Apple автомобил

Влатко Зорба
За почеток, кратка хронологија што доведе до оваа вест. Прво, на крајот на минатата година, неколку информации излегоа на виделина, повторно лансирајќи серија гласини дека...
КОМПАНИИ

Kia може да го произведува автомобилот на Apple

Влатко Зорба
Јужнокорејската компанија Kia, која е во рамките на групацијата Hyundai, наводно, е задолжена за соработка со странски производители за развој на автономни електрични возила. Првата...