СТАНДАРД life

Автомобил

Балкан микс

📸 Првите фотографии од уништениот автомобил на Ѓорѓе Давид

Radmila Tasevska
Српскиот музичар Ѓорѓе Давид неодамна доживеа страшна несреќа во Македонија, во која рокерот удри во жена која подлегна на повредите. Сега се појавија и првите фотографии...
КОМПАНИИ

Huawei: Нашиот автомобил ќе поминува повеќе од 1.000 км, далеку подобри сме од Tesla

Влатко Зорба
Кинеската компанија Huawei планира да инвестира милијарда долари во развој на електрични автомобили и системи за автономно возење. Технолошкиот гигант соработуваше со кинескиот производител на...
КОМПАНИИ

Европската побарувачка за автомобили нагло падна во февруари

Влатко Зорба
Европската побарувачка за автомобили нагло падна во февруари под влијание на мерките за борба против пандемијата на коронавирус, според извештајот на здружението на производители на...
ЕКОНОМИЈА

Симчиќ: Улогата на автомобилот се менува со електрификацијата, автономијата и конекцијата

Влатко Зорба
„Со електрификацијата, автономијата и конекцијата се менуваат автомобилите, односно начинот на мобилност и давање услуги за олеснување на животот“. Ова е главната констатација на директорот...
КОМПАНИИ

Електричен или бензински автомобил – што е поевтино?

Влатко Зорба
Автомобил: на гориво или на електрична енергија? Денес, многу возачи се соочуваат со ова прашање. Покрај личните преференци и нивните еколошки ставови, тие си го...
КОМПАНИИ

Kia може да го произведува автомобилот на Apple

Влатко Зорба
Јужнокорејската компанија Kia, која е во рамките на групацијата Hyundai, наводно, е задолжена за соработка со странски производители за развој на автономни електрични возила. Првата...
КОМПАНИИ

„ајФон на тркала“ пристигнува во 2024 година и ги решава најголемите проблеми на електричните возила?

msp-admin
Долго време, скоро ништо не можеше да се слушне за проектот Apple Car, сè додека пред околу десетина дена, на Интернет повторно се раширија гласини...
ТЕХНОЛОГИЈА

Vision-S – првиот електричен автомобил на Sony (ВИДЕО)

msp-admin
Sony ги изненади присутните на CES 2020 со премиерата на необичен производ. Малкумина очекуваа компанијата да биде заинтересирана за автомобили. Сепак, јапонскиот производител го привлече...