СТАНДАРД life

ајфон

КОМПАНИИ

Foxconn: Електричните автомобили се новиот iPhone

Влатко Зорба
Електричните возила се „следниот голем производ“ за Foxconn, компанијата што ги составува смартфоните на Apple. „Постои голема веројатност дека индустријата за електрични автомобили ќе прерасне...
ТЕХНОЛОГИЈА

Бразил го казни Apple со 2 милиони долари за продажба на iPhone без полнач

Влатко Зорба
Бразилската агенција за заштита на потрошувачи „Procon-SP“ го казни Apple со 2 милиони долари за нивната одлука да престане да снабдува адаптери за напојување во...
ТЕХНОЛОГИЈА

Флексибилниот iPhone на Apple може да има поддршка за паметно пенкало

Влатко Зорба
Првите гласини дека Apple развива флексибилен iPhone се појавија на крајот на 2017 година. После тоа, извештаите сугерираа дека телефонот конечно ќе биде подготвен за...
ТЕХНОЛОГИЈА

Се подготвува закон со кој ќе се „уништи iPhone, каков што го знаеме“

Влатко Зорба
Apple и Google имаат слична „политика“ кога станува збор за нивните продавници за апликации. Сепак, она што ги прави различни, ги менува работите скоро од...
КОМПАНИИ

Над милијарда iPhone телефони моментално се користат ширум светот

Влатко Зорба
Популарноста на iPhone никогаш не е доведена во прашање, но секако претставува големо достигнување информацијата што неодамна ги објави извршниот директор на Apple, Тим Кук....
ТЕХНОЛОГИЈА

Откриени нови детали за првиот iPhone со дисплеј на преклоп

Влатко Зорба
Apple следи различна стратегија од производителите на Android и често се воздржува од интеграција на нови технологии во своите уреди. Сепак, компанијата не престана да...
ТЕХНОЛОГИЈА

Apple размислува за iPhone на склопување

Влатко Зорба
Apple започнала со работа на iPhone со екран на преклоп, потенцијален конкурент на слични уреди од Samsung Electronics и други компании, иако годинава планира само...
КОМПАНИИ

„ајФон на тркала“ пристигнува во 2024 година и ги решава најголемите проблеми на електричните возила?

msp-admin
Долго време, скоро ништо не можеше да се слушне за проектот Apple Car, сè додека пред околу десетина дена, на Интернет повторно се раширија гласини...