СТАНДАРД life

маска

ТЕХНОЛОГИЈА

Што може да стори најпаметната заштитна маска на светот? (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Производителот на додатоци за игри Razer тврди дека ја развил „најпаметната заштитна маска“. Уредот е опремен со звучник што го засилува гласот и го елиминира...
ТЕХНОЛОГИЈА

Јапонски стартап измисли паметна заштитна маска која преведува осум јазици

msp-admin
Јапонскиот стартап Donut Robotics измисли паметна маска среде пандемијата на коронавирус која помага и во комуникацијата и со социјалното дистанцирање. Паметната маска на C-Face може,...