Таг : Јапонија

Вести

Јапонија ја победи короната без затворање, никој не знае како тоа им успеа

Бројот на заразени со коронавирус во Јапонија опаѓа и сега падна на неколку десетици, иако таа земја немаше рестриктивни мерки како повеќето други земји, пишува...
Вести

Земјотрес од 5,5 степени ја погоди Јапонија: Прекинат железничкиот сообраќај

Земјотрес со јачина од 5,5 степени го потресе источниот дел на Јапонија денес, што предизвика кратко запирање на железничкиот сообраќај, соопшти Јапонската метеоролошка агенција и...
Забава МАГАЗИН

Зошто јапонската младина е среќна и нема амбиција да патува?

Книгата Peak Japan: The End of Great Ambitions, од Бред Глосерман, сугерира дека младите Јапонци се посреќни од нивните родители, но немаат амбиција и желба...
МАГАЗИН Патувања

Јапонија, земја во која важат најнеобичните правила во светот

Секој кој барем еднаш ја посетил Јапонија може со сигурност да каже дека престојот таму е едно поинакво искуство, над секое друго, како патување во...
МАКЕДОНИЈА

Туристи од Сингапур и Јапонија пристигнуваат во земјава, на влез ќе бидат пречекани од епидемиолози

Двесетина туристи преку Бугарија треба да пристигнат во земјава, а се работи за туристи од Сингапур и Јапонија. Оваа вест Министерството за здравство ја добило...
Забава МАГАЗИН

Ова е најстариот маж на светот

Кристина Денесовска
Гинисовата книга на рекорди во средата потврди дека Читетсу Ватанабе (112) од средината на Јапонија е најстариот маж на светот. Ватанабе , кој живее во...
Регион СВЕТ

Шест словенечки државјани меѓу патниците на крузерот кој е закотвен во Јапонија поради коронавирус

Од Министерството за надворешни работи на Словенија инфомираат дека меѓу патниците на крузерот, кој поради коронавирусот е закотвен во Јапонија, има и шест словенечки државјани....
Вести СВЕТ

Јапонците ќе работат до 70 години: Предлогот на премиерот Абе ќе наиде на одобрување (ВИДЕО)

Премиерот на Јапонија, Шинзо Абе и неговата влада го одобрија предлогот со кој на компаниите им се овозможува на вработените да работат до 70 години....