СТАНДАРД life

Јапонија

КОМПАНИИ

Рекорден број ресторани во Јапонија банкротираа за време на пандемијата

Влатко Зорба
Бројот на ресторани во Јапонија кои банкротираа минатата година е 715, што покажува големо влијание на пандемијата врз угостителството во оваа земја. Според податоците на...
КОМПАНИИ

Јапонија размислува за четиридневна работна недела

Влатко Зорба
Јапонија размислува да воведе четиридневна работна недела за да го подобри квалитетот на животот на луѓето, соопштија официјалните лица. Тие се надеваат дека оваа шема...
КОМПАНИИ

Уште една светска валута добива дигитална форма

Влатко Зорба
Јапонската банка (БОJ) во понеделникот објави дека започнала експерименти за проучување на можноста за издавање сопствена дигитална валута. Со овој потег им се придружува на...
БИЗЛАЈФ

Јапонска авиокомпанија ја претвора флотата во ресторани: Не летаат, но служат луксузни јадења

Влатко Зорба
Во обид да ги ублажи загубите предизвикани од пандемијата на коронавирусот, „Japan Airlines“ одлучи да ја претвори својата флота во ресторани кои служат оброци од...
КОМПАНИИ

Пожар во јапонска фабрика за чипови може да влијае на Европа и САД

Влатко Зорба
Пожарот во јапонската фабрика за чипови „Ренесас“ ги загрижи Тојота, Нисан и Хонда, а последиците може да се почувствуваат во Европа и САД, во време...
КОМПАНИИ

Повеќе од 1.000 компании банкротирале во Јапонија

Влатко Зорба
Во Јапонија, заради последиците од кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот, повеќе од илјада компании банкротираа за една година, покажа истражувањето спроведено од компанијата „Teikoku...
КРИПТОВАЛУТИ

Обвинети 30 лица поврзани со хакирањето на Coincheck

Влатко Зорба
Според извештајот објавен од „Никеи Азија“, обвинети се околу 30 лица кои биле дел од нелегални трансакции поврзани со хакирање на Coincheck во вредност од...
КОМПАНИИ

Изолација на Huawei: САД и Велика Британија промовираат јапонска опрема за 5G мрежи

Влатко Зорба
Владите на Јапонија, САД и Велика Британија ќе ја засилат соработката за промовирање на опрема и технологии развиени од јапонски компании во областа на 5G...
КОМПАНИИ

Јавен долг од над 12.000 милијарди долари: Која земја е најзадолжена во светот?

Влатко Зорба
Земјата со најголем јавен долг во светот, минатата година постави нов рекорд во задолжувањата, како резултат на последиците од епидемијата на новиот коронавирус. Во фискалната...