Таг : смртност

СВЕТ

НОСЕЊЕТО МАСКИ ЈА НАМАЛУВА СТАПКАТА НА СМРТНОСТ И ДО 100 ПАТИ

Stefanija Kuzmanovska
Кога коронавирусот започна да се шири од Кина во другите земји на крајот на јануари, се чинеше дека тие соседни земји ќе бидат особено тешко...
Вести

Шведска има најголема стапка на смртност од корона во Европа во последните седум дена

Шведска, која се определи за отворање како стратегија во борбата против коронавирусот, во однос на сите други европски земји, во изминатите седум дена има најголем...
Вести

Зошто Белгија има најголема стапка на смртност од коронавирус во светот?

Влатко Зорба
Белгија има најголема стапка на смртност од коронавирус во светот, што според анализата на универзитетот „Џонс Хопкинс“ е 13,4 проценти, а една од причините е...
АНАЛИЗИ

Зошто коронавирусот толку силно го погоди Њујорк?

Влатко Зорба
Со 181.026 случаи на регистрирани заболени од коронавирусот од саботата, државата Њујорк има заразено повеќе од која било држава во светот, освен, се разбира, Соединетите...
Вести

Шест европски земји со над 10 отсто смртност од КОВИД-19

Влатко Зорба
Статистиката веќе долго време ги отфрла митовите за релативно ниската стапка на смртност кај пациенти со новиот коронавирус, велат податоците од универзитетот Џонс Хопкинс од...
АНАЛИЗИ

Можно е во голема мерка да е преценета стапката на смртност од коронавирус

Влатко Зорба
Јавноздравствената епидемиологија е наука за пресметување за да се спречи болест и да се промовира здравјето. Ние броиме нови случаи на одредена болест и ова...
СВЕТ

Загадувањето на воздухот е поврзано со повисоката стапка на смртност од коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Американците кои живеат во места со повисоко ниво на загаденост од смог се изложени на поголем ризик од смрт од Ковид-19, според новата студија која...
АНАЛИЗИ

Повисока стапка на смртност од коронавирусот кај Афроамериканците во САД

Stefanija Kuzmanovska
Според првичните податоци од Луизијана, Мичиген и Илиноис, повисоката стапка на смртност од коронавирусот во САД е меѓу Афроамериканците во споредба со целата американска популација....
АНАЛИЗИ

Кои се шансите за преживување по инфекција со коронавирусот?

Влатко Зорба
Според некои проценки, скоро 70 проценти од светското население би можело да биде заразено со вирус, а стапката на морталитет се движи од 0,9% до...