Стандард

Пандемија

АНАЛИЗИ

Пандемијата ги менува правилата на бизнисот – човекот во фокусот на трансформацијата

Влатко Зорба
Поради пандемијата на коронавирус, 61 процент од менаџерите во компаниите сега се концентрираат на деловна трансформација, што е двојно повеќе отколку во периодот пред пандемијата,...
КОМПАНИИ

Забрана на социјалните мрежи: Нема да може да се пишува дека пандемијата не постои

msp-admin
Социјалната мрежа Твитер во средата објави дека ќе мора да ги отстрани новите твитови на корисниците кои пренесуваат штетни, лажни или погрешни тврдења за вакцинација...
КОМПАНИИ

Кои се најголемите профитери од пандемијата?

msp-admin
Пандемијата збогати некои претприемачи, додека други станаа уште побогати. Додека некои индустрии се во голема криза, други одеднаш станаа многу барани. Меѓу освојувачите на круната...
КОМПАНИИ

Платите на жените и нискоквалификуваните најмногу погодени од пандемијата

msp-admin
Месечните примања на работници во многу земји, поради пандемијата, се значително или намалени или стагнираат, а најтешко се погодени платите на жените и најслабо платените...
ЕКОНОМИЈА

Како ќе се справи глобалната економија со Светската пандемија?

За да ја зачуваат економијата, Владите и централните банки ветиле дека ќе издвојат 19,5 билиони долари од стартот на пандемијата, пренесува Меѓународниот монетарен фонд. На...
КОМПАНИИ

И луксузната роба „ЖРТВА“ на пандемијата, некои БРЕНДОВИ ќе исчезнат

msp-admin
Продажбата на луксузна облека, накит и производи за убавина се очекува да падне за скоро четвртина годинава поради пандемијата која уништува повеќе од шест години...
АНАЛИЗИ

Нова теорија: Пандемијата не започнала од Вухан, Кинезите велат дека го увезеле вирусот

msp-admin
Кина со месеци се обидуваше целосно да го елиминира новиот вирус на корона, откако успеа да ја смири првата експлозија на опасната болест. Сепак, продолжуваат...
КОМПАНИИ

За три до четири години туризмот ќе се врати на предпандемиските резултати

msp-admin
Европа од јануари до август ја посетиле 68% помалку странски туристи во однос на истиот период лани, додека во цела 2020 година, поради новиот бран...
ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

Корона кризата силно удри врз транспортната индустрија

Берта Китинска
Само 3 % од превозниците работеле со полн капацитет во време на пандемијата, а сите до еден имаат намалени приходи. Корона кризата силно удри врз...
КОМПАНИИ

Совет од сестрата на Цукерберг: Создадете нешто ново, ако пропадне, обвинете ја пандемијата

msp-admin
Оваа година сè околу мене се промени за еден момент и навистина ме принуди, како и моите колеги, на иновации и да ја искористиме кризата...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!