Таг : Пандемија

МАКЕДОНИЈА

Утре по 10-ти пат од осамостојувањето на државата ќе избираат пратеници во Собранието

Граѓаните на Северна Македонија на 15 јули по 10-ти пат од осамостојувањето на државата ќе избираат пратеници во Собранието. Предвремените парламентарни избори ќе бидат 23-то...
СВЕТ

СЗО: Пандемијата сè уште може да биде ставена под контрола

Stefanija Kuzmanovska
„Постојат бројни примери низ целиот свет кои покажаа дека иако епидемијата е многу интензивна, таа сепак може да се стави под контрола“, им рече на...
Вести

Пандемијата ја влоши кризата со гладта во најсиромашните земји

Влатко Зорба
Хуманитарната група „Оксфам“ објави дека пандемијата на коронавирус ја влошила кризата со гладта во најсиромашните делови на светот и предупреди дека од глад може да...
СВЕТ

ОН: Пандемијата може да ја уназади борбата против ХИВ за 10 години

Stefanija Kuzmanovska
Пандемијата на коронавирус се заканува дa ја уназади борбата против ХИВ за десет или повеќе години, соопштија денеска од ОН. „Глобалните цели против ХИВ поставени...
МАКЕДОНИЈА

Каде и колку се движат Македонците за време на пандемија?

Влатко Зорба
Поради пандемијата предизвикана од Ковид-19, луѓето ширум светот се поппретпазливи кога се работи за извршување на активности надвор од домот или работното место. Според извештајот...
Компании и пазар

Битиќи: Докажавме дека и во време на пандемија може да се зачуваат работните места

Влатко Зорба
„Политиките кои ги води СДСМ даваат успех затоа што се засноваат на човечкиот капитал и на креирање нови работни места и затоа имаме рекордна намаленост...
СВЕТ

Меркел: Светот по пандемијата ќе биде различен

Stefanija Kuzmanovska
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ЕУ се соочува со невидени економски предизвици поради пандемијата од коронавирусот. „Живееме во сериозни времиња. Претходните услови беа релативно...
СВЕТ

Директорот на СЗО: Пандемијата не е ни близу до крајот

Stefanija Kuzmanovska
Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Габрејесус изјави денеска дека пандемијата на коронавирус не е ни при крај и нема да заврши наскоро. „Пандемијата не...
СВЕТ

Пандемијата го зголеми бројот на смртни случаи од предозирање

Stefanija Kuzmanovska
Од почетокот на пандемијата, бројот на смртни случаи поврзани со предозирање со наркотици е значително зголемен во Канада, покажуваат податоците објавени во оваа земја, пренесува...
ЕКОНОМИЈА

ММФ: Пандемијата ќе предизвика поголема штета отколку што се очекуваше

Stefanija Kuzmanovska
Пандемијата на коронавирус предизвикува поширока и поголема штета на економската активност отколку што се мислеше претходно, објави денеска Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). ММФ објави дека...