СТАНДАРД life

Пандемија

КОМПАНИИ

Пандемијата за прв пат не е најголем ризик за инвеститорите

Влатко Зорба
Според истражувањето на Банката на Америка, за прв пат откако Ковид-19 го сврте светот наопаку, пандемијата веќе не е на врвот на листата со најголеми...
КОМПАНИИ

Пандемијата предизвикала економска штета од 10 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ

Влатко Зорба
Светската економија може да зајакне повеќе отколку што се очекуваше оваа година, објави во четвртокот УНКТАД, проценувајќи дека пандемијата на коронавирус ќе предизвика економска штета...
БИЗЛАЈФ

5 начини да бидете добар и фер шеф: Понежниот пол е сè уште значително загрозен на работното место

Влатко Зорба
Родовата еднаквост останува една од најжешките теми во бизнисот, во 21 век, во 2021 година. Вчера се одбележа Денот на жената, повеќе од 100 години...
КОМПАНИИ

Економијата на Ирска расте побрзо од кинеската

Влатко Зорба
Додека повеќето економии во богатиот свет беа погодени минатата година, Ирска расте, пишува The Wall Street Journal. Зад овој успех стојат просперитетни фармацевтски и технолошки...
КОМПАНИИ

Крај за евтините авионски билети? Се бара забрана на летови од 9,99 евра

Влатко Зорба
Германското здружение за воздушен транспорт формулираше список на барања и им се обраќати на политичарите во форма на отворено писмо, со цел да се осигура...
ЕКОНОМИЈА

Од почетокот на пандемијата 18.174 граѓани останале без работа

Влатко Зорба
Директорот на Агенцијата за вработување, Абдуш Демири денес објави дека 18 174 лица до 31 јануари оваа година, останале без работа и тоа во периодот...
АНАЛИЗИ

Европските банки ја користат пандемијата за да ја исчистат својата куќа

Влатко Зорба
Европските банки ја користат пандемијата за да ги направат промените што ги посакувале инвеститорите со години: намалување на работни места, затворање ограноци и побрзо движење...
АНАЛИЗИ

Трилиони долари заштеди ќе влезат во економијата по пандемијата

Влатко Зорба
Трилиони долари стимулации се подготвени да бидат вратени во глобалната економија, но од страна на домаќинствата, а не од влади или централни банки, пишува S&P...
КОМПАНИИ

„НУС ПОЈАВА“ на пандемијата – 114 милиони ОТКАЗИ

Влатко Зорба
Околу 114 милиони луѓе во светот останаа без работа поради пандемијата на коронавирус, но и мерки против пандемијата и ограничувањата на државите и компаниите, предупреди...