СТАНДАРД life

Даноци

КОМПАНИИ

Ќе има зголемување на даноците за мултинационалните компании

Stefanija Kuzmanovska
Технолошките гиганти сега ќе плаќаат повеќе даноци отколку во претходните неколку години. Земјите од Г7 постигнаа договор каде мултинационалните компании како „Епл“, „Амазон“ и „Гугл“...
ЕКОНОМИЈА

Костадиноска-Милошеска: Неразумна е идејата за зголемување на даноците кога има простор за кратење на непродуктивните расходи

Економистите не го делат мислењето на академиците дека треба да се зголемат даноците за да се спаси економијата. За нив ваквата идеја е неразумна кога...
КОМПАНИИ

САД воведува царини до 25% за извозни производи од Британија?

Влатко Зорба
Соединетите Американски држави предупредија дека може да воведат царини до 25 проценти за многу извозни производи од Велика Британија како одговор на воведувањето британски данок...
ЕКОНОМИЈА

МФ демантира: Нема да се зголеми ДДВ-то и персоналниот данок

Влатко Зорба
Откако министерот за финансии, Фатмир Бесими синоќа изјави дека Владата има план за зголемување на даноците, вклучително и ДДВ, но и персоналниот данок, денес Министерството...
КОМПАНИИ

Најбогатите 1% од Американците кријат една петтина од своите приходи

Влатко Зорба
Повеќе од 20 проценти од приходите на најбогатите Американци не се пријавени во Федералната даночна служба на САД, според новата студија за затајување данок во...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Раст кај вкупните приходи од 3,1%, кај даночните од 4,2%

Влатко Зорба
Наплатата на приходите во буџетот од почетокот на годината е подобра и во однос на предкризниот период минатата година. Министерот за финансии Фатмир Бесими во...
КОМПАНИИ

Економијата на Ирска расте побрзо од кинеската

Влатко Зорба
Додека повеќето економии во богатиот свет беа погодени минатата година, Ирска расте, пишува The Wall Street Journal. Зад овој успех стојат просперитетни фармацевтски и технолошки...
ЕКОНОМИЈА

Во јануари реализирани 97,02 осто од планираните приходи по основ на даноци

Влатко Зорба
Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска одговорајќи на новинарско прашање соопшти дека планираните приходи за јануари 2021 година изнесувале 6,521 милијарда денари и...
КОМПАНИИ

Велика Британија размислува за повисоки даноци за компаниите кои профитираа во пандемијата

Влатко Зорба
Британската влада размислува да ги зголеми даноците за технолошките компании и трговските компании преку Интернет, како што е Amazon.com, кои просперираа за време на пандемијата,...