Таг : МФ

МАКЕДОНИЈА

До крајот на следната недела се очекува да бидат затворени сите приговори за платежните картички

Влатко Зорба
Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска на прес-конференција во одговор на новинарско прашање рече дека од 50.000 приговори за домашните платежни картички од проектот „Купувам...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Законот за буџети во финална фаза

Влатко Зорба
Предлог-законот за буџет е во процес на финализирање, согласно консултациите со Светска банка, ММФ и ЕУ, информира министерката за финансии Нина Ангеловска, по денешната четврта...
МАКЕДОНИЈА

Ангеловска: Не го ризикувајте здравјето и избегнете одење во банките и чекање во редовите

Влатко Зорба
Заштити се, не ризикувај! Сите граѓани ќе ги добијат своите домашни платежни картички според распоредот на печатење и издавање! Одењето во банка и чекањето во...
Политика

Османи: Министерството за финансии инсистираше да се отворат обложувалниците

Вицепремиерот Бујар Османи од ДУИ вечерва во „КликПлус“ на ТВ21 рече дека отворањето на обложувалниците е на инсистирање од Министерството за финансии, веројатно поради нивни...
Компании и пазар

Ангеловска: Мерката 14.500 по вработен веќе врати отпуштени работници на работа

Мерката 14.500 денари финансиска поддршка по вработен е добро дизајнирана и за неа се имаат пријавено околу 24.000 компании и околу 6.000 самостојни вршители на...
Компании и пазар

Ангеловска: Изменетите уредби се во насока на заштита на работните места

Преку конструктивен дијалог, секогаш можеме да дојдеме до решенија кои ќе ги пресретнат очекувањата на двете страни, а истите се во интерес на заштита на...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Нов проект во вредност од 90 милиони евра за поддршка на здравството и социјалата

Влатко Зорба
Нов „Проект за брзо дејствување против Ковид-19“ во вредност од околу 90 милиони евра за поддршка на здравството и социјалата кој ќе се имплементира со...
МАКЕДОНИЈА

МФ: #МојаНаграда само со дневни награди од 500 денари

Влатко Зорба
МојДДВ и МојДДВ #МојаНаграда во духот на солидарноста се приклучуваат кон борбата против Covid-19. Дел од фондот #МојаНаграда ќе се насочи кон борбата против Covid-19,...
Компании и пазар

Ангеловска: Се уште е рано да се зборува колку компании ќе се пријават за мерката минимална плата

Влатко Зорба
Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска на прес-конференција рече дека се уште е рано да се зборува колку компании ќе се пријават за мерката од...