Стандард
ЕКОНОМИЈА

МФ ќе овозможи на дневна основа да се следат приходите и расходите на буџетот

Министерството за финансии подготвува техничка можност на дневна основа да се следат буџетските приходи и расходи, соопшти денеска на прес-конференција министерот Фатмир Бесими.

-Во името на транспареноста и отчетноста, особено од аспект на јавните финансии ние во Министерството за финансии подготвуваме и можнот на дневна основа да објавуваме приходи и расходи на буџетот, и салдо на буџетот. Тоа ќе бидат прелиминарни податоци, рече Бесими.

Министерот за финансии додаде дека тоа ќе ја засили довербата, ќе расте и транспареноста, а граѓаните за секој денар ќе знаат каде завршуваат и колкав е ефектот врз економијата.

Поврзани вести

Здружението на оштетени штедачи на „Еуростандард“ бара Фонд за оштетување на депозити

Влатко Зорба

Западен Балкан може да заштеди и до 800 милиони евра со Зелените коридори

Влатко Зорба

Заев и Хоџа се сретнаа со претставници на тутунопроизводителите

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!