Стандард

бесими

ЕКОНОМИЈА

Бесими – Вархеји: Економско – инвестицискиот план за Западен Балкан ќе го трансформира регионот

Влатко Зорба
Планот за опоравување од кризата предизвикана од ковид-19 и забрзан економски раст, Економско – инвестицискиот план за Западен Балкан и планот за Заеднички регионален пазар,...
ЕКОНОМИЈА

3 клучни структурни предизвици кои треба да се надминат за да се поттикне конкурентноста и инклузивниот раст во земјава

Влатко Зорба
По повод Програмата за економски реформи 2021-2023 година, која се достави до ЕК на 29 јануари 2021 година и која има за цел преку конкретни...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Извештајот на „Стандард и Пурс“ уште еден добар сигнал за стабилните политики во период на криза

Влатко Зорба
„Петтиот пакет-мерки има развојна компонента, односно е насочен кон закрепнување на економијата, инвестиции и развој. Тоа е важно да се испрати како порака, тоа сме...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Нормализиран економски развој со зголемена динамика во втората половина на 2021 година

Влатко Зорба
Министерот за финансии, Фатмир Бесими, во своето вчерашно гостување во емисијата „Економски магазин“ изрази оптимизам дека земјата ќе има стабилизација, односно економски раст. Во врска...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Компаниите кои ќе инвестираат во развој, нема да ги враќаат средствата од финансиската поддршка за плати

Влатко Зорба
Фирмите нема да ги враќаат средствата од мерката за финансиска поддршка за исплата на плати за февруари и март, доколку истите ги инвестираат во наредниот...
ЕКОНОМИЈА

Нема финансиска пречка за одржувањена локалните избори, вели Бесими

Влатко Зорба
За локалните избори ќе нема финансиска пречка, а во Буџетот има средства за која било фаза во процесот како што е предвидено во Законот, изјави...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Со почетокот на имунизацијата кај нас, економската активност ќе расте

Влатко Зорба
Минатата година несомнено го донесе најголемиот предизвик со кој се соочил светот во последното столетие. Здравствената криза за два месеци се прошири низ сите светски...
ЕКОНОМИЈА

Бесими на Брнз и ја претставил реформската агенда на Министерството за финанисии

Влатко Зорба
Министерот за финансии Фатмир Бесими оствари средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз, која беше придружувана од директорот на УСАИД во земјава,...
ЕКОНОМИЈА

МФ: Државниот долг е намален за 57 милиони евра во однос на претходниот квартал

Влатко Зорба
Благо намалување на јавниот и на државниот долг во четвртиот квартал од 2020 година. На крајот од 2020 година државниот долг изнесува 51%, што е...
ЕКОНОМИЈА

Во првиот квартал од 2021 година ќе се видат ефектите од мерките на Владата, вели Бесими

Влатко Зорба
Веќе во првиот квартал од 2021 година ќе се видат ефектите од мерките кои Владата преку државниот буџет ги презема со цел да се стаблизира...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!