СТАНДАРД life

бесими

КОМПАНИИ

МФ: Ќе има повеќе даночни поволности и финансиска поддршка за бизнис-секторот

msp-admin
Во следниот четиригодишен период ќе се обезбедат повеќе даночни поволности и финансиска поддршка за компаниите, пишува во објава на фејсбук-профилот на Министерството за финансии. Најавени...
КОМПАНИИ

Стопанствениците му испорачаа барања на Бесими

msp-admin
Намалување на парафискални давачки, даночен календар за поголема предвидливост и признавање на трошоците за тестовите за Ковид од даночен аспект, се дел од барањата што...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Од Светска банка добиваме силна поддршка во време на справување со Ковид-19

Берта Китинска
Министерот за финансии, Фатмир Бесими денеска присуствуваше на состанок со претседателот на Групацијата Светска банка и Холандската конституенца при Светска банка во која членува и...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Ќе воведеме систем на паметни финансии – стратешки, одржлив, одговорен, реформски и транспарентен

Влатко Зорба
Потребен е систем на „паметни“ – смарт финансии. Тој систем ќе ги имплементира реформите кои треба да се направат во јавните финансии во смисла на...