Таг : Швајцарија

Вести

Швајцарската влада со помош од 57,5 ​​милиони франци за медиумите

Владата во Швајцарија одобри итна помош за медиумите кои имаат пад на приходите од реклами, како резултат на пандемијата од коронавирусот. Владата одобри пакет од...
СПОРТ

Фудбалот во Швајцарија добива „зелено светло“, но без публика

Stefanija Kuzmanovska
Швајцарската фудбалска лига доби „зелено светло“ да го продолжи шампионатот на 8 јуни, под услов натпреварите да се одиграат без гледачи на трибините. Како дел...
Компании и пазар

Избрани 16 решенија од над 500 пријави на јавниот повик КРЕАТОН за справување со Ковид-19

Влатко Зорба
Вкупно 16 решенија се избрани од над 500-тини апликации кои пристигнале на јавниот повик КРЕАТОН за справување со последиците од КОВИД-19 што го објави Фондот...
Хроника

Во Швајцарија ќе бидат погребани таткото и синот од струмичко кои беа убиени на тамошна фарма

Берта Китинска
Во Лозана, Швајцарија денеска ќе бидат погребани таткото Наум Колев (47) и синот Андон (23) од селото Мокриево, струмичко, кои беа убиени на 26 минатиот...
Вести

Прв заразен со коронавирус во Швајцарија

Влатко Зорба
Во Швајцарија денеска е потврден првиот случај на заразен од коронавирусот, соопшти федералната здравствена служба во земјата, без да прецизираат други детали. Претходно денес, два...
СВЕТ

Неутралност на Швајцарија или тактика за преживување?

Stefanija Kuzmanovska
Постојат само неколку земји во светот кои се определија за неутралност, вклучително и Австрија и Шведска. Сепак, ниту една земја не успеа да направи статусен...
ЕУ СВЕТ

Голем број Швајцарци ја напуштаат својата земја

Масовната емиграција на населението не е единствена само за земјите од источна и југоисточна Европа, туку ги погодува и богатите држави, како што е Швајцарија....
Хроника

Државјанин на Швајцарија и Северна Македонија обвинет за регрутирање борци на ИД

Влатко Зорба
Швајцарското Јавно обвинителство покрена обвиненија против две лица, од кои едниот државјанин на Швајцарија и Северна Македонија, под сомнеж за регрутирање борци во редовите на...