Стандард

Данок

КОМПАНИИ

Кошмар на Волстрит: Што ако се воведе данок на финансиска трансакција?

Влатко Зорба
Чичко Сем бара „ковчег злато“ што ќе ја ублажи болката од дефицитот вреден милијарди. Некои веруваат дека Волстрит може да го крие одговорот. Повеќе од...
БИЗЛАЈФ

Земја која оданочува сè: од биткоин до крави од Алпите

Влатко Зорба
Данокот на богатство во Швајцарија е редок пример од реалниот свет за тоа како може да функционираат трошоците за имот, а ваквите идеи дури сега...
КОМПАНИИ

Нов германски данок може да ги намали емисиите на јаглерод за 740.000 тони

Влатко Зорба
Нов германски данок на јаглерод може да ги намали емисиите на јаглерод од моторите на автомобили за најмалку 740.000 тони годишно, бидејќи тоа би значело...
БИЗЛАЈФ

Зошто Меси треба да плати 135 милиони евра данок повеќе во Шпанија?

Влатко Зорба
„Ел Мундо“ пред само неколку дена објави детали од договорот на Лионел Меси со Барселона. Вреди 555 милиони евра, или 671 милиони долари за период...
ЕКОНОМИЈА

Владата најавува намалување на персоналниот данок во ИТ секторот од 10 на 0 отсто во 2023 година

Влатко Зорба
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев со Амбасадорот на Република Чешка во земјава Мирослав Томан, на денешната прес-конференција ги истакнаа придобивките од...
ЕКОНОМИЈА

Прогресивно оданочување на имотот: Оние кои нема да пријават ќе платат петпати повисок данок

Берта Китинска
Три пати повисок данок на имот за сите што имаат втор стан, трета куќа, деловен простор, сѐ што не е искористено. Според Законот за даноци...
ЕКОНОМИЈА

Петпати повисок данок ако не пријавите недвижнина што не ја користите

Влатко Зорба
На денешната седница на Владата беше разгледан и усвоен Предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за даноците на имот, по редовна постапка,...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!