СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

САД ја напуштаат рамката за „безбедно пристаниште“, ќе се оданочуваат ИТ гигантите во Европа

Соединетите Американски држави го отфрлија клучното барање во разговорите за дигитални даноци со технолошки компании како што се Фејсбук и Гугл на „Алфабет“, што ја уништува трансатлантската трговија и спречува меѓународен договор, пренесува „Блумберг“.

Американскиот министер за финансии Џенет Јелен соопшти пред своите европски колеги на виртуелниот состанок на министрите за финансии на Г20 дека Соединетите држави повеќе не инсистираат на таканаречените правила за „безбедно пристаниште“, што им овозможува на американските компании да се одрекуваат од плаќање данок во странство, според портпаролот на Министерството за финансии на САД.

Јелен појасни дека САД ќе бидат многу повеќе вклучени во преговорите, како за ова прашање, така и за глобалниот минимален данок, додаде портпаролот.

Преговорите меѓу околу 140 земји за преиспитување на даночните правила беа попречени минатата година кога администрацијата на Доналд Трамп инсистираше на рамката „безбедно пристаниште“. Повеќето други земји изјавија дека не можат да прифатат таква опција за затајување данок.

„Денес видовме ветер за праведно оданочување на големите дигитални корпорации“, рече германскиот министер за финансии, Олаф Шолц.

„Мојата американска колешка Јелен им рече на министрите за финансии на Г20 денес дека Соединетите држави ќе се приклучат на иницијативата“.

На вистинскиот пат

Останува уште долг пат пред да се постигне глобален договор за дигитален данок. Освен прашањето за „безбедно пристаниште“, Соединетите држави и Европа веќе долго време се спротивставуваат на обемот на какви било нови правила. Постојат и нерешени прашања во врска со висината на профитот што треба да се прераспредели во различни јурисдикции и како да се обезбеди и спроведе даночна сигурност.

„Ѓаволот е во деталите и преминот од договор за насоки кон детален договор што ќе опфати голем број мали и големи прашања што треба да се дефинираат нема да биде лесен“, рече италијанскиот министер за финансии Даниеле Франко на прес-конференција на Г20.

Во прашање се големи суми на пари. Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), која ги води преговорите, проценува дека минималните и дигиталните даночни реформи заедно ќе ги зголемат даночните приходи за помеѓу 60 и 100 милијарди долари или 4% од глобалниот данок на претпријатие

Несогласувањата околу дигиталното оданочување станаа очигледен трансатлантски трговски спор во 2019 и 2020 година, со продолжувањето на преговорите.

Европските власти го поздравија напуштањето на САД на безбедно пристаниште, а Шолц ја опиша промената во американската акција како „огромен чекор“ кон остварување на целта на ОЕЦД за заклучување на разговорите ова лето.

„Договор најверојатно ќе биде постигнат до летото, особено откако Соединетите држави потврдија дека ја напуштиле рамката за безбедно пристаниште“, рече францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер.

Поврзани вести

Шпанија подготви 11 милијарди евра помош за мали и средни претпријатија

Влатко Зорба

Избран победникот на ФинХакатон2

msp-admin

Вашингтон го проучува сајбер доларот

msp-admin