Стандард

Јелен

КОМПАНИИ

САД ја напуштаат рамката за „безбедно пристаниште“, ќе се оданочуваат ИТ гигантите во Европа

Влатко Зорба
Соединетите Американски држави го отфрлија клучното барање во разговорите за дигитални даноци со технолошки компании како што се Фејсбук и Гугл на „Алфабет“, што ја...
КОМПАНИИ

Дигитален долар: Дали Америка ќе добие нова валута?

Влатко Зорба
Дигиталниот долар може да биде добро решение за Американците кои немаат пристап до банкарски сметки или системи за лесно плаќање, изјави Џенет Јелен, американската министерка...
КРИПТОВАЛУТИ

Јелен: Биткоин е ризично, шпекулативно средство

Влатко Зорба
Американскиот министер за финансии Џенет Јелен смета дека поседувањето биткоин претставува ризик и за инвеститорите и за граѓаните и посочува дека важните прашања во врска...
КОМПАНИИ

Г7: САД се повторно на маса и ќе и помогнат на глобалната економија

Влатко Зорба
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден соопшти пред сојузниците на состанокот на Г7 во петокот дека тој повторно ќе се ангажира за да помогне во...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!