Стандард

ИТ

КОМПАНИИ

„Синами“ ќе делува самостојно на светскиот ИТ пазар

Влатко Зорба
По две децении глобална препознатливост во рамки на групацијата „Сеавус“, новата македонска ИТ компанија „Синами“ продолжува да го освојува светскиот пазар „Иновативни софтверски решенија кои...
КОМПАНИИ

САД ја напуштаат рамката за „безбедно пристаниште“, ќе се оданочуваат ИТ гигантите во Европа

Влатко Зорба
Соединетите Американски држави го отфрлија клучното барање во разговорите за дигитални даноци со технолошки компании како што се Фејсбук и Гугл на „Алфабет“, што ја...
КОМПАНИИ

Веќе е јасно: Кинеските технолошки гиганти зависат од милоста на партијата

Влатко Зорба
Џек Ма веќе два месеци не е виден во јавноста, објавија медиумите пред една недела. Неговото отсуство беше истакнато за време на викендот откако пропушти...