26.8 C
Скопје
24 септември, 2023
СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Веќе е јасно: Кинеските технолошки гиганти зависат од милоста на партијата

Џек Ма веќе два месеци не е виден во јавноста, објавија медиумите пред една недела. Неговото отсуство беше истакнато за време на викендот откако пропушти снимање на сопствено шоу за таленти. Извор запознат со ова прашање изјави дека милијардерот бил советуван од владата да остане во земјата.

Исчезнувањето на Ма од очите на јавноста се случи по големата кампања на Пекинг против технолошките компании. Огромни кинески Интернет компании ја постигнаа својата доминација, барем со премолчена поддршка од владата. Сега лидерите на земјата го губат трпението поради огромната моќ на технолошките тајкуни.

Откако беше поздравен како носител на факелот за кинескиот економски и технолошки подем, Ма и неговите колеги се соочуваат со растечки притисок од регулаторите, загрижени за брзината со која технолошките гиганти добиваат влијание во чувствителни области како што се медиумите и образованието, како и во секојдневниот живот на милиони луѓе.

Во последните денови од 2020 година, Пекинг го започна својот најдиректен напад врз влијателните корпорации во земјата досега, откако владата на Си Џинпинг вети дека ќе го искорени монополот на Интернет. Владата најмногу ја погоди империјата на Ма, торпедирајќи ги плановите за веројатно најголемата почетна јавна понуда на сите времиња и наметнувајќи нови насоки за кои владата вели дека имаат за цел борба против монополистичките практики преку Интернет.

Регулаторите и наредија на Ant Group Co. да се врати на своите корени како инструмент за плаќање и да отвори истрага против монопол против главниот финансиски поддржувач на Ant – Alibaba Group Holding Ltd.

Инвеститорите избегаа, плашејќи се од крајот на необичната слобода што ја уживаат кинеските технолошки компании. Гиганти како што се Tencent Holdings Ltd., Meituan и JD.com Inc. колективно објавиja пад на пазарната вредност од скоро 290 милијарди долари за само два дена кон крајот на минатата година откако регулаторите ги претставија новите упатства за монопол.

Негативните инвеститори минатата недела привремено ги намалија цените на акциите за милијарди долари. Од вторникот, Ма објави намалено богатство од 11 милијарди долари откако беше прекината првичната јавна понуда (IPO) на Ant, отстапувајќи ја својата позиција на најбогатиот човек во земјата.

Од излегувањето од колосек на IPO на Ant, кинеската влада покажа дека ова не е еднократен настан. Кинеските антимонополски власти ги казнија Alibaba и Tencent за неколку стари аквизиции и соопштија дека го разгледуваат претстојното спојување што Tencent се обидува да го направи.

Исто така, ги казни најголемите платформи за електронска трговија во земјата за нередовни цени околу кинеската верзија на Црниот петок и ги стави уздите на жестоко оспоруваниот пазар за свежи производи.

Кинескиот финтек сектор, каде Ant е најголемиот играч, според новите правила може да биде најголемиот губитник. Регулаторите ја испитуваат можноста да го принудат Ant да ги продаде своите капитални инвестиции во некои финансиски компании како дел од неопходното големо реструктуирање на деловните активности, изјавија извори за „Блумберг њуз“.

И за новогодишната ноќ, банкарските супервизори рекоа дека Ant не била единствената цел. Финтек компаниите во земјата веќе престанаа да продаваат дел од ризичните депозитни производи што ги нудат нивните банкарски партнери.

Не е јасно до каде е подготвен да оди Пекинг со своите технолошки регулативи. Кинеската владејачка комунистичка партија ја наградува политичката и социјалната стабилност, а технолошките компании ја поткопаа нејзината способност да го контролира кинеското општество. Tencent и сопственикот на TikTok – ByteDance Ltd. веќе имаат огромна моќ над содржината на Интернет што ја консумираат луѓето.

Alibaba и Ant подобро ја разбираат кредитната историја на луѓето отколку државните банки. Додека Didi Chuxing и Meituan имаат војски возачи и патници во кинеските градови.

Но, колку и да станат големи, пораката од последните месеци е јасна: титаните на кинеската технологија секогаш ќе зависат од милоста на партијата.

Поврзани вести

Што сè поскапе во ноември?

msp-admin

ФИТР: 158 предлог дигитални решенија за справување со последиците од КОВИД-19 одат во фаза на финална селекција

msp-admin

„Астра“ донираа медицинска опрема во вкупна вредност од 20.000 евра на Општата болница во Охрид

msp-admin