СТАНДАРД life

Безос

КОМПАНИИ

Понудени скоро 2,5 милиони долари за место во веселенскиот брод на Џеф Безос

„Blue Origin“, приватната веселенска компанија на милијардерот Џеф Безос, објави дека моментално највисоката понуда за место во вселенскиот брод на „New Shepard“ е 2,4 милиони...
КОМПАНИИ

Милионери протестираа пред куќата на Безос: „Сакаме повеќе даноци“!

Група милионери излегоа на улиците во Њујорк и Вашингтон и протестираа барајќи богатите, во кои и самите припаѓаат, да започнат да плаќаат повеќе даноци. Демонстрации...
БИЗЛАЈФ

Бил и Мелинда Гејтс ќе ги разведуваат адвокатите кои ги разведоа и Џеф и Мекензи Безос

Двајца адвокати од спротивните страни во бракоразводната парница на Бил и Мелинда Гејтс, исто така ги застапуваа спротивставените страни во разводот на Џеф Безос, основачот...
КОМПАНИИ

Безос го поддржува предлогот на Бајден за зголемување на даноците на компаниите

Влатко Зорба
„Амазон“ го поддржува предлогот на администрацијата на Џо Бајден за зголемување на даноците на компаниите со цел финансирање на инфраструктурни проекти, изјави сопственикот на најголемиот...
КОМПАНИИ

Безос ја врати титулата „најбогат“ човек на светот

Влатко Зорба
Владеењето на Елон Маск како најбогат човек на светот беше кратко. Акциите на Тесла во вторникот паднаа за 2,4 проценти, бришејќи од извршниот директор на...