Стандард
КОМПАНИИ

Најбогат и понатаму Безос, Маск падна на трето место

Основачот на компанијата „Тесла“ и „СпејсИкс“, Елон Маск падна на третото место на листата на „Форбс“ за најбогати луѓе.

На прво место се уште е Џеф Безос, основачот на „Амазон“, со богатство вредно 175 милијарди долари, а Маск на второто место е сменет од Бернард Арно, директорот на компанијата за луксузни производи „ЛВМХ“, чие богатство се проценува на 154 милијарди долари.

Маск во средата изгуби повеќе од шест милијарди долари, а сега нето-вредноста на неговиот имот се проценува на 150 милијарди долари.

На четвртото место на листата на „Форбс“ е основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, со 122 милијарди долари.

Поврзани вести

Работа во Германија: Продолжено правилото за Западен Балкан

msp-admin

Волстрит падна поради најавата за зголемување на даноците, паднаа и повеќето европски берзи

Влатко Зорба

„Мајкрософт“ тајно отвори центар за развој на чипови во Израел

Влатко Зорба