СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Прогноза: Електричните автомобили за 10 години ќе чинат 5.000 долари

Адам Џонас, аналитичар од „Morgan Stanley“, објави извештај за падот на цените на електричните возила: тој рече дека за 10 години цената на електричните возила ќе падне на 5.000 долари.

Во својот извештај, аналитичарот се потпира на мислењата на луѓето кои се на еден или друг начин вработени во индустријата – производители на опрема, добавувачи на компоненти и само експерти, забележува „IT Home“.

Всушност, процесот на поевтинување на електричните автомобили веќе е во тек, а примерот на Tesla најјасно го демонстрира тоа: ако во 2008 година Model S чинеше околу 100.000 долари, сега таков автомобил (иако веќе Model 3) е достапен за 37 500 $.

Да, за 12 години цените паднаа скоро 3 пати, но во пракса немаше конкуренција на пазарот. Можеме да кажеме дека масовните производители на електрични возила ќе започнат да се натпреваруваат едни со други (и за потрошувачот) за само неколку години, така што во следните 10 години, електричните автомобили ќе станат значително поевтини.

Покрај тоа, гореспоменатите 37.500 американски долари се веќе помалку од просечната цена на нов автомобил во САД.

Во Кина, моделот Wuling Hongguang MINI EV оствари рекордна продажба со цена, помалку од 5000 долари – сега најпопуларниот електричен автомобил во светот. Може да се очекува дека наскоро ќе се појават повеќе аналози на Wuling Hongguang MINI EV, а тоа ќе влијае и на цените на електричните возила.

Поврзани вести

Netflix објави извештај за еднаквоста и ги призна скандалозните услови за тоа како вработува

Влатко Зорба

Како земјите во светот ги третираат фриленсерите?

msp-admin

Италијанците ПРОФИТИРААТ поради германскиот АПЕТИТ

Влатко Зорба