Стандард

Вселена

ТЕХНОЛОГИЈА

Lockheed Martin ќе гради 5G мрежа во вселената

Влатко Зорба
Филијалата на американската корпорација Lockheed Martin за развој на вселенска технологија го објави денеска договорот за стратешки интереси постигнат со сателитската стартап компанија Omnispace „за...
КОМПАНИИ

Европа започна вселенска програма за зголемување на безбедноста во комуникациите

Влатко Зорба
Европската унија објави неколку програми насочени кон зајакнување на цивилната, вселенска и одбранбена индустрија на блокот, вклучително и сателитска инфраструктура со во ниска орбита на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Се врати астронаутката на НАСА која беше најдолго во вселената

msp-admin
Астронаутката на НАСА, Кристина Кох го собори рекордот и стана првата жена која извела најдолг поединечен вселенски лет. Кох се врат на Земјата после 328...