Таг : НАСА

Технологија

НАСА го објави планот за праќање човечки екипаж на Месечината, ќе чини 28 милијарди долари

Stefanija Kuzmanovska
Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА вчера го објави планот за праќање човечки екипаж на Месечината до 2024 година. Тоа ќе чини вкупно 28 милијарди...
СВЕТ

НАСА следи чудно пореметување над Земјата

Stefanija Kuzmanovska
НАСА активно надгледува чудна аномалија во магнетното поле на Земјата, односно огромна област со помал магнетен интензитет на небото помеѓу Јужна Америка и Југозападна Африка....
МАГАЗИН

Летало на НАСА сними нешто чудно на Јупитер

Stefanija Kuzmanovska
Новите податоци од мисијата „Јуно“ на НАСА на Јупитер покажуваат дека настануваат таканаречени плитки молњи на најголемата планета во Сончевиот систем. Плитките молњи се невообичаена...
СВЕТ

НАСА: Пет опасни астероиди се движат кон Земјата

Stefanija Kuzmanovska
НАСА предупредува дека дури пет опасни астероиди се движат кон Земјата. Во последните неколку недели, НАСА предупреди на неколку потенцијално опасни астероиди кои се приближуваат...
СВЕТ

НАСА дизајнираше неверојатно евтин респиратор, нуди бесплатен патент (ВИДЕО)

Stefanija Kuzmanovska
Инженерите на американската агенција за истражување на свемирот осмислиле и изградиле респиратор, кој има многу помалку делови, е ефтин и лесен за производство, a го...
Вести СВЕТ

Голем астероид опасно ќе се приближи до нашата планета во сабота

Голем астероид, долг околу еден километар, опасно ќе се приближи до нашата планета в сабота, 15 февруари, објави НАСА. Проценките велат дека е потенцијално катастрофален,...
МАГАЗИН Технологија

Се врати астронаутката на НАСА која беше најдолго во вселената

Астронаутката на НАСА, Кристина Кох го собори рекордот и стана првата жена која извела најдолг поединечен вселенски лет. Кох се врат на Земјата после 328...
Забава МАГАЗИН

НАСА бара помош околу именувањето на новиот ровер за Марс

Учениците ширум Америка предложиле дури 28.000 имиња за роверот за Марс 2020 кој го конструираше НАСА. Жирито, бројот на имиња, во полуфиналето го сведе на...
Забава МАГАЗИН

Објавена фотографија од несекојдневна спирална галаксија

user2
НАСА објави уникатна и несекојдневна фотографија од спиралната галаксија НГЦ-4380, којашто наликува на „портал кон друга димензија“. Оваа фотографија е снимена со помош на вселенскиот...