СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Безос купува толку голема јахта што и треба помошна

Џеф Безос, најбогатиот човек на светот, наводно купува брод иако зборот „брод“ изгледа несоодветен за суперјахта долга 127 метри. Суперјахтата е толку масивна што има своја помошна јахта со хелиодром, според Блумберг.

Проценетата цена, без јахтата за поддршка на бродот, е 500 милиони долари, пишува Си-Ен-Ен.

Холандскиот производител на луксузни јахти Oceanco не објави многу детали за бродот наречен Project 721.

Половина милијарда долари е незамислива сума пари за повеќето луѓе, но тоа е мал дел од 75 милијарди долари што Безос ги заработи само во 2020 година. Според Блумберг, неговата вкупна нето вредност е нешто помалку од 200 милијарди долари.

Акциите на Амазон (АМЗН), примарен извор на богатство на Безос, пораснаа неверојатни 75% минатата година, откако пандемијата го смени однесувањето на потрошувачите во корист на компанијата и Волстрит инвестираше многу во технолошки компании.

Безос не беше сам: американските милијардери заедно заработија 1,1 трилиони долари во 2020 година, што ги прави скоро 40% побогати отколку пред пандемијата.

Безос веројатно го нарачал бродот многу пред пандемијата, но веста за неговата нова екстравагантна играчка сега го привлече вниманието на друга индустрија која има корист од бумот на американската берза и пандемијата.

Продажбата на бродови во САД минатата година достигна 13-годишен рекорд.
„Последниот квартал за суперјахти беше рекорден“, изјави еден аналитичар за Блумберг. Производителите на екстравагантни јахти тешко можат да го следат тоа.

„Невозможно е да се добие место во лизгачката патека“, рече аналитичарот. „Тие се целосно резервирани“.

Поврзани вести

Apple гради нова канцеларија во Тексас за 15.000 вработени

msp-admin

Дали е исплатливо предвреме да се отплати кредитот?

msp-admin

Во Австрија 30.000 компании се на работ на егзистенција

Влатко Зорба