Стандард
КОМПАНИИ

Huawei подготвен да ги исполни сите барања Шведска за 5G мрежата

Huawei е подготвен да ги исполни сите барања што шведската влада може да ги постави во однос на опремата за 5G мрежата и да преземе други мерки за ублажување на загриженоста, изјави еден од извршните директори, по забраната за одложување на аукциите на спектарот во земјата.

Во изненаден потег во октомври, шведскиот телекомуникациски регулатор ПТС забрани употреба на опрема од кинеските Huawei и ZTE од страна на телекомуникациските оператори кои учествуваат на 5G аукциите. Huawei доби судска забрана, а се очекува жалба од ПТС.

„Подготвени сме дури да исполниме и вонредни услови, како што е поставување на тест објекти за нашата опрема во Шведска, на пример, ако сакаат“, изјави за Ројтерс, Кенет Фредриксен, извршен потпретседател на Huawei за Централна источна Европа и нордискиот регион.

„Сега сме во средина на судскиот процес, но подготвени сме да имаме прагматични дискусии“.

Европските влади ги засилија контролите врз 5G мрежите изградени во Кина по притисокот од Вашингтон, кој тврди дека Пекинг би можел да ја користи опремата Huawei за шпионирање. Huawei негираше дека е ризик за националната безбедност. Судските случаи околу ова прашање може да ја одложат дополнително аукцијата на спектарот и да го попречат распоредувањето на 5G во Шведска, која беше втора земја по Велика Британија што воведе забрана.

„Не можам да дадам конкретен план, но секако дека ќе се бориме за нашите права“, рече Фредриксен.

Многу европски телекомуникациски оператори користеа опрема од Huawei за да ги изградат своите 4G мрежи, а полесно и поевтино е да се изгради 5G мрежа користејќи поддршка од постоечка инфраструктура.

ПТС се реши за забраната по пресудите на вооружените сили и шведските безбедносни служби (Сапо) и одлучи да ја одложи аукцијата се додека не донесе одлука на апелациониот суд, изјави портпаролот. Апелацискиот суд допрва треба да одреди датум.

Huawei рече дека до почетокот на оваа година, владата немала проблем со употребата на нивната опрема. Телеком операторот Тре, кој потпиша договори со Huawei за изградба на својата мрежа во Шведска, исто така, поднесе тужба против забраната на кинеската фирма.

Поврзани вести

Месечен младински додаток по 3.000 денари за сите млади вработени во производна дејност

msp-admin

Е-трговија: Социјалното растојание ќе влијае на навиките на потрошувачите на долг рок

Влатко Зорба

Parler го тужи Amazon

Влатко Зорба