Стандард
КОМПАНИИ

Brexit ќе ја чини автомобилската индустрија околу 11 милијарди евра

Излезот на Велика Британија од Европската унија би можел производителите на автомобили и нивните добавувачи да ги чини околу 11 милијарди евра, смета финансискиот директор на BMW, Николас Петер.

“Здружението на автомобилската индустрија проценува дека Brexit производителите на автомобили и добавувачи ќе ги чини од 10 до 11 милијарди евра. Потребна ни е трговија без царини. Дури и во тој случај мора да се одвива глатко. Имаме временско тесно ускладен систем за производство, што значи дека административната обработка на царините мора да биде поефикасна“, вели Петер.

Освен тоа, Велика Британија мора да продолжи да ги следи барањата од ЕУ за емисија на штетни гасови за да можат производите да ги понудат истите автомобили на сите европски пазари.

Поврзани вести

Фабриката на Tesla во Германија ќе произведува 500.000 електрични возила годишно

msp-admin

Пицата е најомиленото јадење во светот, но дури 50% од пицериите пропаѓаат во првите 5 години од работењето. Зошто?

Влатко Зорба

Преживеаните од холокаустот бараат од Закерберг построги мерки на Фејсбук

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!