Таг : Брегзит

Забава МАГАЗИН

Оскаровката Ема Томпсон си го оствари сонот и стана жител на Венеција

Актерката Ема Томпсон и нејзиниот сопруг Грег Вајз станаа граѓани на Венеција, пренесува Sun. Парот пред повеќе години купил куќа во тој град со намера...
Вести

Новите пасоши во Велика Британија се враќаат во сина боја

Влатко Зорба
Борис Џонсон го откри долгоочекуваниот нов британски пасош по „Брегзит“, кој по 30-годишна пауза повторно ќе биде во сина боја и ќе биде издаден следниот...
СВЕТ

Ле Дријан: Велика Британија и ЕУ меѓусебно ќе се „растргнат“ во трговските преговори

Stefanija Kuzmanovska
Велика Британија и Европската унија меѓусебно ќе се „растргнат“ во преговорите за идниот трговски договор, предвидува францускиот министер за надворешни работи, Џин-Ивс Ле Дријан, додека...
ЕУ СВЕТ

Зборот „брегзит“ забранет за британските дипломати

Британскиот Форин офис објави нови упатства за јазикот што вработените го користат кога зборуваат за излегување на Велика Британија од Европската унија, а меѓу забранетите...
ЕУ СВЕТ

Почнува втората и најсуштинската фаза на преговорите за брегзит – идното партнерство

 Главниот преговарач на ЕУ за брегзит, Мишел Барние, утрово го презентираше европскиот мандат за преговорите за идното партнерство помеѓу ЕУ и Обединетото Кралство. Лондон ќе...
ЕУ

Британија се врати на својот Oстров, самa, пишува европскиот печат

Влатко Зорба
Европските весници го отсликаа историското излегување на Велика Британија од ЕУ со тага, здрава доза скептицизам и повик Заедницата да дејствува обединето, пишува „Гардијан“. „Крај“,...
ЕУ

Ле Пен: „Брегзит“ е почеток на крајот на ЕУ

Влатко Зорба
Лидерката на француската крајна десница, Марин Ле Пен го нарече излегување на Велика Британија од ЕУ „почеток на крајот на Унијата во сегашниот нејзин изглед“...
ЕУ СВЕТ

Британија ќе воспостави трговски договор со ЕУ до крајот на 2020

Елена Даскалова
Британскиот министер Мајкл Гов изјави дека владата ветила дека ќе обезбеди трговски договор со Европската унија до крајот на 2020 година. Велика Британија треба да...
ЕУ СВЕТ

Британската економија во октомври имала најслаб раст во последните седум години

 Британската економија во октомври имала најслаб раст во последните речиси седум години заради неизвесноста која го следи излегувањето на Велика Британија од Европската унија и...
ЕУ

Џонсон: По Брегзит, сите што доаѓаат тука ќе се третираат на ист начин

Влатко Зорба
Британскиот премиер Борис Џонсон најави дека по истекот на Договорот за слободно движење во јануари 2021 година, Велика Британија ќе ги третира граѓаните на ЕУ...