Таг : забрани

Регион

Грција до 1 јули следната година ќе забрани употреба на пластика за еднократна употреба

Stefanija Kuzmanovska
Грција планира да ја забрани употребата на производи за еднократна употреба од пластика до 1 јули 2021 година, изјави министерот за животна средина и енергија,...
СВЕТ

Во Шенжен забранија јадење на мачки и кучиња

Stefanija Kuzmanovska
Кинескиот град Шенжен забрани јадење кучиња и мачки, како дел од справувањето со трговијата со диви животни уште од појавувањето на новиот коронавирус. Властите во...
МАКЕДОНИЈА

(ВИДЕО) ДПА на конгрес во полна сала и покрај забраната за јавни собири

Александар Тодески
И покрај забраната за јавни собири на отворено и затворено, како и препораката да се седи на минимум разделечност од 1,5 метри, Демократската партија на...
АНАЛИЗИ

Зошто во Германија нема повеќе забрани поради коронавирусот?

Stefanija Kuzmanovska
Италија е ставена во карантин, Швајцарија и Франција забранија собири на голем број луѓе. Иако во Германија има повеќе од илјада случаи на заразени со...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Иако со мерките се поклопува почетокот на кампањата, справувањето со вирусот е врвен приоритет на земјата

Министерот за здравство, Венко Филипче во одговор на новинарско прашање дали се работи за забрана или препорака за собири над 1.000 лица, бидејќи забраната во...
АНАЛИЗИ

Дали треба на помладите од 21 година да им се забрани да купуваат цигари?

Stefanija Kuzmanovska
Старосната граница за купување цигари во Велика Британија можеби ќе биде поместена од 18 на 21 година, објавува Би-би-си. Оваа идеја беше презентирана уште минатата...