Таг : забрани

Компании и пазар

Од Фејсбук побарано да забрани негирање на геноцидот во Сребреница

Stefanija Kuzmanovska
Институтот за истражување на геноциди во Канада побара од Фејсбук да забрани негирање на геноцидот во Сребреница на својата платформа. Во отвореното писмо до Марк...
Забава

ГО ЗАГУБИ ТРПЕНИЕТО: Еве што ѝ забрани Дејвид Бекам на Викорија!

Stefanija Kuzmanovska
Не е лесно да се издржи долгорочен брак, особено кога сопружниците постојано се затрупани од бројни деловни обврски и се грижат за децата. Ова исто...
МАКЕДОНИЈА

Воведени нови ограничувања: За три дена регистрирани над 600 нови случаи со Ковид 19

Берта Китинска
По регистрирањето на над 600 нови случаи на инфицирани со Ковид-19 во изминативе три дена, Владата синоќа ги прифати мерките што ги претходно ги препопрача...
Вести

Ситуацијата со коронавирусот во Европа продолжува да се влошува

Влатко Зорба
Индикаторите за пандемијата Ковид-19 продолжуваат да се влошуваат во Европа, особено во Франција, каде Париз може да прогласи за највисоко ниво на опасност и Шпанија,...
СВЕТ

Пентагон го забрани истакнувањето на знамињата на Конфедерацијата

Stefanija Kuzmanovska
По неколкунеделна дискусија, Пентагон одлучи денес да го забрани прикажувањето на знамето на Јужната конфедерација во граѓанската војна во САД (1861-1865) во воени објекти, но...
СВЕТ

Администрацијата на Трамп сака да забрани влез во САД на комунистите од Кина

Stefanija Kuzmanovska
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп размислува да ги забрани на сите членови на Комунистичката партија на Кина и нивните семејства да влезат во САД,...
Технологија

Велика Британија ќе забрани на Huawei да гради 5G мрежа

Stefanija Kuzmanovska
Премиерот на Велика Британија има намера да го забрани користењето на опремата на кинеската компанија Huawei за изградба на британската 5G мрежа, пишува Ројтерс. Оваа...
Регион

Грција до 1 јули следната година ќе забрани употреба на пластика за еднократна употреба

Stefanija Kuzmanovska
Грција планира да ја забрани употребата на производи за еднократна употреба од пластика до 1 јули 2021 година, изјави министерот за животна средина и енергија,...
СВЕТ

Во Шенжен забранија јадење на мачки и кучиња

Stefanija Kuzmanovska
Кинескиот град Шенжен забрани јадење кучиња и мачки, како дел од справувањето со трговијата со диви животни уште од појавувањето на новиот коронавирус. Властите во...
МАКЕДОНИЈА

(ВИДЕО) ДПА на конгрес во полна сала и покрај забраната за јавни собири

Александар Тодески
И покрај забраната за јавни собири на отворено и затворено, како и препораката да се седи на минимум разделечност од 1,5 метри, Демократската партија на...