СТАНДАРД life

Автомобилска индустрија

КОМПАНИИ

Германската автомобилска индустрија планира да го намали производството

Влатко Зорба
Плановите за производство на германските индустријалци се прекроени, а индексот на нивните очекувања за следните месеци падна на 4,5 поени во декември од ноемвриското ниво...
КОМПАНИИ

Brexit ќе ја чини автомобилската индустрија околу 11 милијарди евра

msp-admin
Излезот на Велика Британија од Европската унија би можел производителите на автомобили и нивните добавувачи да ги чини околу 11 милијарди евра, смета финансискиот директор...
КОМПАНИИ

Околу 5 милиони работници остануваат без работа во автомобилската индустрија

msp-admin
Производството на автомобили може да биде за 20 проценти пониско оваа година. Како резултат на пандемијата, ќе се направат само 71 милион патнички возила во...
КОМПАНИИ

Официјално: Peugeot и Fiat се спојуваат

msp-admin
PSA Group и Fiat Chrysler Automobiles NV постигнаа договор за спојување со кое ќе се создаде четвртиот најголем производител на автомобили во светот, пренесува Блумберг....