Стандард

Фиат

КОМПАНИИ

Тужба за Fiat поради измама при јавни набавки

Влатко Зорба
Против компанијата FCA (Fiat Chrysler Automobiles), сопственост на италијанското семејство Ањели е поднесена тужба за измама при јавни набавки. Според весникот „Ил манифесто“, постои сомневање...
КОМПАНИИ

Создадена е STELANTIS, четврта по големина автомобилска компанија во светот

Влатко Зорба
Акционерите на Fiat Chrysler (FCA) гласаа за спојување со француската група Peugeot-Citroen-Opel (PSA), која ја создаде четвртата по големина автомобилска компанија во светот. Новата компанија...
КОМПАНИИ

Поради коронавирусот, Fiat сопира со производство во Србија

msp-admin
Fiat Chrysler Automobiles (FCA) престанува со работа во фабриката за склопување во Србија, поради недостиг на делови од Кина, како резултат на трговските ограничувања поврзани...
КОМПАНИИ

Официјално: Peugeot и Fiat се спојуваат

msp-admin
PSA Group и Fiat Chrysler Automobiles NV постигнаа договор за спојување со кое ќе се создаде четвртиот најголем производител на автомобили во светот, пренесува Блумберг....
КОМПАНИИ

Автомобилски гигант ги спасува амбициите на Faraday Future?

msp-admin
Во октомври, шефот на Fiat Chrysler, Мајк Манли изјави пред инвеститори дека ја разгледува идејата да прават електрични автомобили, користејќи технологија на други компании. Сега,...