СТАНДАРД life

Стелантис

КОМПАНИИ

„Stelantis“ ЗАТВОРА дури 5 погони

Влатко Зорба
Авто-гигантот „Stelantis “, кој сега ги спојува „Пежо“ и „Фиат-Крајслер“, следната недела ќе сопре со производство во пет фабрики во Северна Америка, пренесе Ројтерс. Погоните...
КОМПАНИИ

Акциите на Stellantis „полетаа“ на првиот ден од тргувањето

Влатко Зорба
Акциите на Stellantis, компанија формирана со спојување на PSA Peugeot Citroen и Fiat Chrysler, пораснаа за осум проценти на првиот ден од тргувањето на берзата...
КОМПАНИИ

Создадена е STELANTIS, четврта по големина автомобилска компанија во светот

Влатко Зорба
Акционерите на Fiat Chrysler (FCA) гласаа за спојување со француската група Peugeot-Citroen-Opel (PSA), која ја создаде четвртата по големина автомобилска компанија во светот. Новата компанија...