Стандард
КОМПАНИИ

Акциите на Stellantis „полетаа“ на првиот ден од тргувањето

Акциите на Stellantis, компанија формирана со спојување на PSA Peugeot Citroen и Fiat Chrysler, пораснаа за осум проценти на првиот ден од тргувањето на берзата во Милано.

Пазарната вредност на компанијата сега е на ниво од 42 милијарди евра.

FCA и PSA проценија дека Stellantis може да ги намали годишните трошоци за повеќе од 5 милијарди евра (6,1 милијарди долари) без да ја затвори централата, а инвеститорите се исто така заинтересирани за акциониот план на Таварес и други детали, вклучително и трансформација на асортиманот на автомобилите за електричната ера, оживување на заостанатото богатство на групата во Кина, рационализирање на нејзината огромна глобална империја и справување со големи прекумерни капацитети.

Автомобилскиот концерн Stellantis ќе ги вклучи сите 14 брендови на автомобили на FCA и PSA под еден покрив.

Се очекува Stellantis да има годишно производство од осум милиони возила и приходи од дури 165 милијарди евра, што ќе го постави на четвртото место меѓу автомобилските гиганти.

Поврзани вести

Црна Гора го укинува „златниот пасош“ за инвестиции

Влатко Зорба

Најголем скок на кинескиот БДП за еден квартал од 1992 година

Влатко Зорба

Huawei ќе произведува 5G опрема во Европа

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!