Стандард
КОМПАНИИ

Цените на недвижнините во Хрватска вртоглаво растат, во Загреб достигнаа 5.000 евра за квадрат!

Пандемии, земјотреси, рекорден пад на БДП – сето тоа силно влијаеше на пазарот на недвижнини во Хрватска.

Продажбата е намалена, нема странски купувачи, а домашните се повнимателни и имаат повеќе барања. Наместо станови во постари згради, потребна е квалитетна нова градба, што на пазарот не е доволна. Цените на недвижностите, и покрај сè, продолжуваат да растат, особено во Загреб и на крајбрежјето.

Во центарот на Загреб продажбата на станови е скоро запрена, но затоа сите нови згради се распродаваат брзо. Цената на метар квадратен се движи од две до повеќе од 5 илјади евра.

„На пазарот влијаат ниските каматни стапки на заштедите, што е скоро нула. Каматните стапки на заемите се на историски ниско ниво, некаде помеѓу 2 и 3 проценти, а некои граѓани веруваат дека е подобро да се има недвижен имот отколку хартиени пари“, вели Борислав Вујовиќ, потпретседател на Здружението на недвижнини HGK, цитиран од „ХРТ“.

Жителите на Сплит добро го знаат тоа. Цените на становите во Жњан вртоглаво растат. Причината – скапо земјиште, но и високи стандарди за енергетска ефикасност и опремување згради.

„Ние се обидуваме да работиме квалитетно и на добри локации, а тоа има своја цена. Клиентите имаат се поголеми барања и тоа чини пари“, вели Денис Пуљиќ, градежник од Сплит.

За скапите станбени плоштади на Јадранот, дури и во криза со короната, агенциите и инвеститорите имаат списоци на чекање.

„Имаме дури од 6 до 7 илјади евра за метар квадратен. Границата одамна ја надмина границата на разумни цени, но додека има купувачи, цените не паѓаат. Ако имавме стагнација во продажбате, тогаш тие цени ќе паѓаа“, изјави Мери Вулиќ, агент од Сплит за недвижен имот.

Во моментов нема странски купувачи во Дубровник, но цените на недвижностите сè уште се високи.

Во Лика позитивни трендови. Сè е продадено, а круната е во нивна полза, цените се зголемија и нема бесплатно земјиште или куќи, вели Вујовиќ.

Поврзани вести

УЈП: Ако имате сметка во „Еуростандард банка“ и барате поврат на ДДВ, веднаш извршете промена

Никола Поповски

Повлекувањето на Безос е знак на важна промена во Amazon

Влатко Зорба

Цената на златото расте за сметка на послабиот долар

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!