26.8 C
Скопје
24 септември, 2023
СТАНДАРД life

Имот

ЕКОНОМИЈА

Недвижен имот или штедење – што е подобро?

Влатко Зорба
Сигурно сте имале можност да го слушнете широко распространетиот став дека купувањето недвижнини е најдобрата инвестиција што може да ја направите, бидејќи на тој начин...
БИЗЛАЈФ

НАД 3.000 НЕДВИЖНИНИ САМО ВО РИМ: Ватикан има имот во Италија, Велика Британија, Франција, Швајцарија…

Влатко Зорба
Според податоците на Управата за имот на Апостолската столица (АПСА), Ватикан има голем број на имоти во Париз, Лондон и Женева, како и околу 3.000...
БИЗЛАЈФ

Санела Џенкинс го продаде имотот за 87 милиони долари на ко-основачот на WhatsApp

Влатко Зорба
Босанската претприемачка и филантроп, Санела Џенкинс ја продаде својата вила во Малибу, Калифорнија за 87 милиони долари, објави Волстрит журнал. Купувач на имотот е Јан...
БИЗЛАЈФ

Русин го купи најскапиот имот во Флорида за 140 милиони долари

Влатко Зорба
Мистериозен Русин го купил најскапиот имот во американската држава Флорида, откако за тоа задоволство издвоил неверојатни 140 милиони долари Зделката била завршена за помалку од...
КОМПАНИИ

Цените на недвижнините во Хрватска вртоглаво растат, во Загреб достигнаа 5.000 евра за квадрат!

Влатко Зорба
Пандемии, земјотреси, рекорден пад на БДП – сето тоа силно влијаеше на пазарот на недвижнини во Хрватска. Продажбата е намалена, нема странски купувачи, а домашните...
ЕКОНОМИЈА

Прогресивно оданочување на имотот: Оние кои нема да пријават ќе платат петпати повисок данок

Берта Китинска
Три пати повисок данок на имот за сите што имаат втор стан, трета куќа, деловен простор, сѐ што не е искористено. Според Законот за даноци...
КОМПАНИИ

Кои ќе бидат најпосакувани градови за живеење во постпандемискиот свет?

msp-admin
Со месеци, богатите ги напуштаат градовите заради континуираната состојба со коронавирусот. Според новото истражување, цените на првокласните имоти во поголемите градови низ светот паднале, но...
АНАЛИЗИ

Зголемувањето на цените на имотите во Европа предизвикува загриженост за одржливоста на пазарот

msp-admin
Пазарот на домување се однесува како „канаринец во рудник за јаглен“ (метафора за предупредување) – цените паѓаат кога пошироката економија се забавува. Но, оваа година,...
КОМПАНИИ

Расте бројот на жени сопственички и косопственички на имот

msp-admin
Mинистерот за правда, Бојан Маричиќ денеска се обрати на онлајн Регионалната конференција за Европа, под покровителство на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации...