СТАНДАРД life

штедење

БИЗЛАЈФ

Со штедење до нов стан за 3 години преку овој „едноставен“ трик

Влатко Зорба
Новозеланѓанката Шери Хауви стана вистински хит на Интернет откако сподели едноставен трик со кој заштеди пари за нов стан за три години, а својот „рецепт“...
ЕКОНОМИЈА

Недвижен имот или штедење – што е подобро?

Влатко Зорба
Сигурно сте имале можност да го слушнете широко распространетиот став дека купувањето недвижнини е најдобрата инвестиција што може да ја направите, бидејќи на тој начин...
КОМПАНИИ

ЕВРОПЈАНИТЕ ШТЕДЕЛЕ ЗА ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈАТА: На сметките имаат 585 милијарди евра, а еве ја земјата со најмногу

Влатко Зорба
Минатата година, тековните и штедните сметки во еврозоната достигнаа салдо од 585 милијарди евра, се вели во анализата на „Депозит Солушнс“, една од најбрзорастечките финтек...
БИЗЛАЈФ

Правило „50-30-20“ го трансформира буџетот: Ако не ви оди со штедењето, обидете се со овој метод

Влатко Зорба
Каде и да работат, и колку и да заработуваат, луѓето треба да заштедат. Освен ако не припаѓаат на тој мал процент (1%) на богати, кои...
ЕКОНОМИЈА

Македонските граѓани заштедиле 205 милиони евра за време на ковид-кризата

Влатко Зорба
Во услови на најголема економска криза поради пандемијата со Ковид-19, граѓаните на Северна Македонија успеале да заштедат дополнителни 205 милиони евра. Така вкупните депозити до...
КОМПАНИИ

Хрватите штеделе за време на короната: Потрошиле дури 3,9 милијарди евра помалку од вообичаеното

Влатко Зорба
Од почетокот на корона-кризата до сега, поточно од 24 февруари 2020 година до 17 јануари 2021 година, граѓаните на Хрватска ги намалиле своите трошоци за...
БИЗЛАЈФ

Колку време треба да штедите за да купите недвижен имот во најголемите градови во светот?

Влатко Зорба
Порталот Bright Side создаде хипотетичка ситуација и пресмета колку години луѓето што живеат во различни земји ќе треба да работат за да заштедат доволно пари...
БИЗЛАЈФ

4 финансиски лекции од 2020-та кои ќе ви помогнат да испланирате солидна 2021 година

Влатко Зорба
Сега веќе минатата година беше погодена од пандемија што предизвика заклучување на градовите низ целиот свет, нестабилност на пазарот, смртни случаи, планови за излегување од...
ЕКОНОМИЈА

Три работи кои можете да ги направите со вашите пари, сега додека владее коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
Иако не можете да влијаете на многу нешта поради коронавирусот, постои нешто што можете да го контролирате – вашиот паричник, пишува „Телеграф“. Иако не можете...