Стандард
БИЗЛАЈФ

Со штедење до нов стан за 3 години преку овој „едноставен“ трик

Новозеланѓанката Шери Хауви стана вистински хит на Интернет откако сподели едноставен трик со кој заштеди пари за нов стан за три години, а својот „рецепт“ го откри во група на Фејсбук, каде воодушеви многумина со својот начин на штедење.

Таа купи нов стан во Оукланд во 2015 година, откако штедела само три години за него, пишува „Вечерњи лист“.

„Мајка ми ме научи да го организирам трошењето пари вака и по три години можев да купам стан“, напиша таа.

Па, која е тајната?

Шери тврди дека парите што ќе ги заработите треба да се поделат на три различни сметки.

Првата сметка е за вообичаени трошоци како комуналии, изнајмување, превоз, неделен додаток и слично.

Треба да ги префрлите на друга сметка парите што планирате да ги потрошите за одење на фризер, купување облека и обувки, подароци, одење на лекар …

На трета сметка треба да одвојувате пари што сакате да ги заштедите .

Таа вели дека е многу важно да се држите до овие поделби и да не трошите повеќе од планираното.

„Не паѓајте во искушение да трошите пари на намирници од друга сметка или обратно, важно е да се држите до тоа што сте си го поставиле“, советува Шери, која објаснува дека на овој начин не мора да заштедувате за стан, но за она што одредено лице го сака – како патување или нов автомобил.

Значи, важно е „само“ да имате доволно голем приход за да можете да „тргате“ пари на три различни сметки.

Поврзани вести

Што работел Том Брејди пред да стане најдобриот квотербек во историјата?

Влатко Зорба

Ова може да биде причина зошто никогаш не ве повикуваат по интервју за работа

Влатко Зорба

Колкави се приходите на Хари и Меган по разделбата со кралското семејство?

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!