Стандард
БИЗЛАЈФ

Естонија работи со СЗО на дигитални пасоши за вакцини

Естонија го презема водството во глобалните напори за развој на дигитален пасош за вакцини.

Една мала, технолошки паметна балтичка држава работи на пилот проект со Светската здравствена организација за тоа како би можеле да работат глобално признати електронски сертификати за вакцини.

Мартен Каеватс, советник за технологија во естонската влада, неделава рече дека примарното прашање на проектот досега е да се осигура дека секој што ќе го провери сертификатот може да „верува во изворот“.

– И архитектурата и решението треба да работат и во Еритреја и во Сингапур, рече Каеватс.

Иако Естонија веќе има свој систем на електронска здравствена евиденција со информации за вакцините, повеќето земји во светот немаат и немаат меѓусебно прекугранично признавање.

Поврзани вести

Прашања што најголемите бизнисмени им ги поставуваат на кандидатите за работа

Влатко Зорба

Nike направи патики кои се облекуваат без раце (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Правило „50-30-20“ го трансформира буџетот: Ако не ви оди со штедењето, обидете се со овој метод

Влатко Зорба