Стандард

зголемување

КОМПАНИИ

Ќе има зголемување на даноците за мултинационалните компании

Stefanija Kuzmanovska
Технолошките гиганти сега ќе плаќаат повеќе даноци отколку во претходните неколку години. Земјите од Г7 постигнаа договор каде мултинационалните компании како „Епл“, „Амазон“ и „Гугл“...
ЕКОНОМИЈА

Бесими најави зголемување на ДДВ и на персонален данок

Влатко Зорба
Министерот за финансии, Фатмир Бесими во емисијата „Економски магазин“ на „Алсат“ изјави дека Владата има план за зголемување на даноците, вклучително и ДДВ во, но...
АНАЛИЗИ

Зголемувањето на цените на имотите во Европа предизвикува загриженост за одржливоста на пазарот

msp-admin
Пазарот на домување се однесува како „канаринец во рудник за јаглен“ (метафора за предупредување) – цените паѓаат кога пошироката економија се забавува. Но, оваа година,...
ЕКОНОМИЈА

Милионери бараат зголемување на даноците за најбогатите поради короната

Stefanija Kuzmanovska
Група од 83 милионери повика на повисоки даноци за најбогатите, и „веднаш“ и „трајно“ за да помогнat во закрепнувањето од кризата предизвикана од пандемијата на...