Стандард
ЕКОНОМИЈА

Бесими најави зголемување на ДДВ и на персонален данок

Министерот за финансии, Фатмир Бесими во емисијата „Економски магазин“ на „Алсат“ изјави дека Владата има план за зголемување на даноците, вклучително и ДДВ во, но и персоналниот данок.

Според Бесими, ова ќе започне да се реализира од 2022 година, за да продолжи во 2023, 2024 година и во зависност од процентот во 2025 година.

Поврзани вести

Здружение на оштетени штедачи: Апел за правда преку приоритетно постапување на Уставниот суд

Влатко Зорба

Оштетени штедачи: Фирма со двајца вработени зела кредит од 670 илјади евра од Еуростандард

Влатко Зорба

Пауновски: Лимоните ќе се продаваат по 70 до 110 денари за килограм