Стандард
ЕКОНОМИЈА

Милионери бараат зголемување на даноците за најбогатите поради короната

Група од 83 милионери повика на повисоки даноци за најбогатите, и „веднаш“ и „трајно“ за да помогнat во закрепнувањето од кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус.

„Додека Ковид-19 го погодува светот, милионерите како нас имаат суштинска улога во заздравувањето на светот“, се вели во отвореното писмо потпишано, меѓу другото, од основачот на американската компанија за сладолед „Бен и Џери“ Џери Гринфилд и британскиот режисер Ричард Куртис.

Писмото, кое беше објавено во пресрет на состанокот на министрите за финансии на Г20 и вонредниот европски самит.

„Ние не сме тие што се грижат за болните во единиците за интензивна нега. Не возиме амбулантни возила што ги носат пациентите во болница. Ние не сме тие што ги пополнуваме полиците со продавници за храна или доставуваме храна до врата, се вели во писмото објавено на веб-страницата на групата „Милионери за хуманост“.

Сепак, како што додаваат, тие „имаат многу пари“.

„Парите се апсолутно потребни сега и ќе бидат потребни во наредните години“ за да се опорават од кризата, последиците од кои „ќе траат со децении“ и би можеле „да турнат половина милијарда луѓе во сиромаштија“.

Нагласено е дека проблемите што ги предизвика и откри Ковид-19 не можат да се решат со добротворни цели, без оглед колку се дарежливи. Укажува дека шефовите на владите мора да преземат одговорност за собирање на потребните средства и нивно фер трошење, со цел „соодветно да ги финансираат здравствените системи, училиштата и безбедноста со постојано зголемување на даноците на најбогатите луѓе на планетата, луѓе како нас“.

Пандемијата на вирусот корона доведе до историска рецесија низ целиот свет, поради што владите трошат милијарди за да им помогнат на компаниите кои биле погодени од економската криза.

Според предвидувањата на ОЕЦД, падот на светскиот БДП треба да достигне најмалку шест проценти оваа година, а 7,6 проценти во случајот со вториот епидемиски бран, додека закрепнувањето што се очекува за 2021 година би било 5,2 проценти, без нов коронавирусни бранови и 2,8 проценти доколку ги има.

Милијардери како Ворен Бафет и Бил Гејтс со години бараат зголемување на даноците.

Поврзани вести

Битиќи: Економијата во Македонија во 2020 година не е иста со економијата во 2008 или 2001 година

ЕБОР: Раст од три проценти на македонската економија следната година

Stefanija Kuzmanovska

Арсовски: Извршителите не ќе може да ги наплатуваат долговите од подсметките

Берта Китинска