Стандард
ЕКОНОМИЈА

Македонија е 63-та во светот по извоз на видео игри

Македонија е 63-та земја во светот според извоз на видео игри, чија вредност во 2019 година достигна 54.000 долари или 14,3% помалку одошто во 2018 година.

На глобално ниво, извозот на видео игри во 2019 година достигна 20,8 милијарди долари, што е за 15,6% помалку во споредба со 2018 година.

На прво место се најде Кина со 9,1 милијарда долари, што 43,9% од вкупниот извоз на видео игри во светот. Меѓу петте најголеми извозници во 2019 година беа и: Јапонија (2,12 милијарди долари), Холандија (2,1 милијарда долари), Германија (1,3 милијарди долари) и Хонгконг (1,23 милијарди долари).

Од земјите во регионот, најголем извоз на видео игри регистрираше Бугарија со 21,5 милиони долари. Потоа следат: Грција (12 милиони долари), Хрватска (11,4 милиони долари), Словенија (7,6 милиони долари) и Србија (782.000 долари).

Поврзани вести

НА ЧЕКОР ОД ДИГИТАЛНИОТ ЕВРОПСКИ ПАЗАР: Неопходноста за интеграција на ММСП во дигиталната економија

Влатко Зорба

Објавена листата на обуки за ИТ-вештини и нивни даватели, може да аплицираат млади до 29 години

ССКМ: Протоколи и финансиска поддршка за опстанок на субјектите кои со месеци се принудно затворени

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!