СТАНДАРД life

видео игри

КОМПАНИИ

„Нетфликс“ влегува во индустријата на видео игри

Популарна стриминг услуга, Нетфликс бара извршен директор кој ќе го надгледува воведувањето на видео игри, пишува Ројтерс. Ова е знак дека компанијата ги засилува своите...
ТЕХНОЛОГИЈА

Steam постави нов рекорд – 26 милиони корисници истовремено

Влатко Зорба
Тековната година веќе беше многу успешна за Steam, а платформата сега забележа повеќе од 26 милиони корисници кои ја користат услугата истовремено за прв пат....
ТЕХНОЛОГИЈА

Гејмерите губат 912 часа сон годишно, открива истражување

Влатко Зорба
Само во Велика Британија има 32 милиони гејмери. Експертите од GamingDeals.com затоа решија да откријат колку време луѓето поминуваат играјќи и кој дел од нивниот...
АНАЛИЗИ

Видео игрите ја заменија музиката како најважен аспект на младинската култура

Влатко Зорба
Би било погрешно да се каже дека видео игрите станаа широко распространети во 2020 година. Тие се широко распространети со децении, пишува „Гардијан“. Но, нивното...
ТЕХНОЛОГИЈА

Македонија шампион во League of Legends и вицешампиони во Counter Strike: Global Offensive

msp-admin
Македонската еспорт екипа покажа исклучително добри резултати во европскиот куп на Нации во еспорт „StayHome European Nations Cup“, освојувајќи шампионско место во League of Legends...
ЕКОНОМИЈА

Видео игрите на Кина ѝ донесоа над девет милијарди долари

Stefanija Kuzmanovska
Извозот на видео игри во светот минатата година беше на ниво од 20,8 милијарди долари, покажуваат податоците на World’s top exports. Најголем дел од тој...