Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Steam постави нов рекорд – 26 милиони корисници истовремено

Тековната година веќе беше многу успешна за Steam, а платформата сега забележа повеќе од 26 милиони корисници кои ја користат услугата истовремено за прв пат. Минатиот месец, Steam имаше 25 милиони истовремени корисници, што укажува на голем раст на компјутерите како гејминг платформи.

Новиот рекорд доаѓа по објавувањето на играта NIOH 2 Complete Edition на Steam, како и информацијата дека кинеската игра Ghost Valley Yawara на платформата го надминала бројот на 175.000 играчи истовремено.

Неодамнешното објавување на игри, како што се Apex Legends, исто така придонесува за успехот на платформата на Valve. Сепак, постарите омилени наслови сè уште доминираат, а меѓу нив се и Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2, PlayerUnknown’s Battlegrounds и GTA V, и тие ја формираат најголемата база на гејмери ​​на Steam.

Во моментов, Counter-Strike: Global Offensive е најпопуларната игра на Steam со максимален број играчи од 1.119.604 во последните 24 часа. Ова значи дека CS: GO игра над милион гејмери ​​секој ден.

Поврзани вести

Прходите од видеоигри оваа година 160 милијарди долари, до 2023 година, индустријата за игри ќе прави над 200 милијарди

msp-admin

Научници создадоа метод кој предвидува депресија и биполарно растројство

Влатко Зорба

Бразил го казни Apple со 2 милиони долари за продажба на iPhone без полнач

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!