Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Apple размислува за iPhone на склопување

Apple започнала со работа на iPhone со екран на преклоп, потенцијален конкурент на слични уреди од Samsung Electronics и други компании, иако годинава планира само минимални измени во својата линија на iPhone, пишува „Блумберг“.

Компанијата со седиште во Купертино, Калифорнија развива прототип на преклопни екрани за меѓународно тестирање, но не планира цврсто да лансира iPhone со екрани, што можат да се преклопат. Развојната активност не го надминува дисплејот, што значи дека Apple сè уште нема целосни прототипови на телефони во своите лаборатории, изјави познат извор, кој сакаше да остане анонимен, бидејќи темата е од приватен карактер.

Како Galaxy Fold на Samsung, модифицираната Motorola Razr и другите понуди од кинески компании, вклучително и Huawei Technologies, iPhone со екран на преклоп ќе му овозможи на Apple да направи уред со поширок екран, кој полесно се вклопува во вашиот џеб. Apple внатрешно дискутирал за голем број големини на екранот што се преклопува, вклучувајќи ја и таа што се проширува на слична големина со 6,7-инчниот дисплеј на iPhone 12 Pro Max. Тековните телефони што можат да се преклопат имаат екрани со ширина од 6 до 8 инчи.

Екраните за преклопување на Apple, како и Samsung, имаат претежно невидливи рабови, а електрониката стои зад дисплејот, изјави изворот. Други компании, вклучително и Microsoft, неодамна објавија уреди со видливи рабови што одделуваат два посебни панели.

Ова ќе биде радикална промена за Apple. Неговиот пионерски смартфон е несомнено најуспешниот технолошки производ во историјата, помагајќи му на Apple да стане најскапата компанија во светот. Но, веројатно ќе бидат потребни години, па дури и никогаш да не бидат пуштени за да се појави ваков тип на iPhone. Компанијата во моментов е фокусирана на лансирање на својата следна генерација на iPhone и iPad подоцна оваа година.

Apple не планира големи промени во годинашната линија на iPhone уреди, со оглед на подобрувањата направени на смартфонот во 2020 година, вклучувајќи 5G и нов дизајн, според изворите.

Пандемијата Ковид-19, исто така, го искомплицира развојот на производот, со тоа што хардверските инженери на Apple работат во канцелариите на компанијата во Силиконската долина само неколку дена во неделата и во ограничен број. Тоа значи повеќе работа за инженерите на Apple во Кина.

Минатата година, пандемијата го одложи лансирањето на iPhone 12 за неколку недели, но Apple успеа да ги вклучи скоро сите планирани карактеристики, освен додатокот AirTags за лоцирање физички предмети како ранци и клучеви. Сега компанијата планира да го објави додатокот оваа година и планира голем број додатоци за него, вклучително и кожен синџир за клучеви. Samsung најави сличен додаток на почетокот на овој месец.

Иако вкупните промени ќе бидат мали, Apple продолжува да тестира клучна надградба за 2021 година – вграден читач на отпечатоци. Тоа ќе додаде нов метод за корисниците да го отклучуваат својот iPhone заедно со лозинка и Face ID. Apple започна да се дистанцира од сензорите за отпечатоци во 2017 година со објавувањето на iPhone X, но Touch ID остана на лаптопите во Mac и поевтините iPhone-и. Qualcomm, кој го снабдува Apple со 5G модеми, најави побрз вграден сензор за отпечатоци на почетокот на овој месец.

Apple, исто така, разговара за отстранување на портата за полнење на некои од своите модели на iPhone за сметка на безжично полнење. За својата линија на таблети, Apple планира нов iPad Pro, кој наликува на сегашниот модел, но додава MiniLED дисплеј и многу побрз процесор. Се развива и полесен, поевтин iPad, користејќи го истиот дизајн како 2019 iPad Air.

Поврзани вести

Гугл објави извештаи за движењата на луѓето

msp-admin

Qualcomm и Niantic работат на паметни очила

msp-admin

Летало на компанијата на Маск се сруши при слетување во Тексас

Никола Поповски
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!